Nieprzetarty Szlak - harcerstwo w zakładzie poprawczym
Drużyny harcerskie Nieprzetartego Szlaku zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą chorą, zmarginalizowaną, nieprzystosowaną społecznie.W Audycji Rozgłośni Harcerskiej z 1976 roku redaktor Jolanta Grzegorek rozmawia z pensjonariuszami zakładu poprawczego, gdzie działa jedna z drużyn Nieprzetartego Szlaku oraz z instruktorami tej drużyny. Wychowankowie zakładu widzą w harcerstwie przede wszystkim sposób na nudę i szansę wyrwania się z „poprawczaka” chociaż na kilka dni, na zlot czy biwak. Instruktorzy kładą nacisk na motywowanie młodzieży do kształcenia, zdobywania zawodu oraz na prezentowanie im – alternatywnych wobec dotychczasowych – form spędzania wolnego czasu.
Rozgłośnia Harcerska to najstarsza polska niepubliczna stacja radiowa, a zarazem jedyna radiostacja w bloku państw socjalistycznych działająca poza państwowymi strukturami radiowo-telewizyjnymi. Powstała 17 marca 1957 roku, a pierwszy program wyemitowano 24 kwietnia 1957 roku. Nadawała z głównej siedziby ZHP, która mieści się do dziś przy ul. Konopnickiej w Warszawie. Do 1960 roku funkcjonowała jako Radiostacja Harcerska, pod nazwą Rozgłośnia Harcerska – w latach 1960-95. W połowie lat 90. przekształcono ją w RH Kontakt, a następnie – w działającą na zasadach komercyjnych Radiostację, która nie emitowała już treści harcerskich. Rozgłośnia Harcerska prezentowała muzykę, której nie nadawały żadne inne stacje radiowe, a nadawana na jej falach Lista przebojów Rozgłośni Harcerskiej autorstwa Jacka Bromskiego, która zadebiutowała na antenie stacji w 1965 roku, odegrała znaczącą rolę w historii polskiej muzyki rockowej. Stacja była również miejscem debiutu wielu osobowości radiowych, m.in. Piotra Kaczkowskiego, Wojciecha Manna i Tadeusza Sznuka.
Niniejsze nagranie znalazło się w wyborze audycji Rozgłośni Harcerskiej z lat 1968-1992, które zostały zdigitalizowane w 2011 roku w ramach projektu Digitalizacja archiwalnych nagrań Rozgłośni Harcerskiej, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny ze środków Programu Dziedzictwo cyfrowe.
ilustracja: fot. Arcadiuš, Flickr, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus