Royal String Quartet | Five o'clock
W pierwszej odsłonie cyklu Five O’Clock Agata Kwiecińska zaprasza słuchaczy na spotkanie z kwartetem smyczkowym Royal String Quartet i ich muzyką. Utytułowany zespół opowiada o swoich początkach, a zwłaszcza o genezie nazwy, z którą wiąże się zabawna historia osnuta wokół… producenta opon samochodowych. Czwórka muzyków przybliża swoje związki z Wielką Brytanią – wytwórnią Hyperion, w której wydają płyty, z koncertami w renomowanej Wigmore Hall w Londynie i dla królowej brytyjskiej, a także ze swoim mecenasem, dziennikarzem Adamem Gatehouse’m z Radia BBC3, którego będzie można usłyszeć w audycji w nagraniu telefonicznym. Kwartet podzieli się także nowiną o wygranej w konkursie rezydencyjnym na Uniwersytecie Queens w Belfaście. Agata Kwiecińska rozmawia ze swoimi gośćmi o organizowanym przez nich Festiwalu Kwartesencja, którego założeniem jest łączenie muzyki poważnej z tą lżejszą gatunkowo.
Program zamyka seria pytań od publiczności o wzajemne relacje członków kwartetu, historię instrumentów, na których grają, o muzykę, jakiej słuchają prywatnie, a także o ich flirt z muzyką pop, a zwłaszcza z Kayah.
W czasie audycji kwartet zagrał następujące utwory:
Piotr Czajkowski – fragment cz. 1 Moderato e semplice z I Kwartetu smyczkowego D-dur op. 11
Claude Debussy – fragment 1 części Animé et très décidé z Kwartetu smyczkowego g-moll
Claude Debussy – fragment 2 części Assez vif et bien rythmé z Kwartetu smyczkowego g-moll
Paweł Szymański – 3. utwór z Pięciu utworów na kwartet smyczkowy
Henryk Mikołaj Górecki – fragment II części (od Molto energico – Furioso, marcatissimo sempre z II Kwartetu Quasi una fantasia op. 64)
Audycja kończy się wykonaniem w całości Kwartetu d-moll KV 421 (417b), który składa się z 4 części:
Allegro moderato
Andante
Menuetto. Allegretto
Allegretto ma non troppo
W audycji wystąpił Royal String Quartet w składzie:
Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce
Elwira Przybyłowska – II skrzypce
Marek Czech – altówka
Michał Pepol – wiolonczela
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus