Rok 1939. Historia i literatura | Styczeń
W styczniu 1939 roku stosunki polityczne są napięte, ale trudno jeszcze spodziewać się tego co za parę miesięcy miało się zdarzyć. Społeczeństwo polskie ma poczucie silnego państwa, a kontakty z Niemcami, po dojściu Hitlera do władzy, zdają się być lepsze niż dotychczas. Zmiana następuje, kiedy Hitler zaczyna prowadzić intensywne działania zbrojeniowe. Te i inne kwestie omawia w programie profesor Rafał Habielski. W audycji podnosi także kwestię znaczenia, jakie miało spotkanie ministra Józefa Becka z kanclerzem 5 stycznia 1939 roku (kiedy Hitler powtarza żądania z 24 października poprzedniego roku dotyczące powrotu do Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska oraz utworzenia korytarza na Pomorzu z eksterytorialną autostradą i linią kolejową) oraz wizyta złożona Beckowi 25 stycznia przez Ribbentropa, który nalega na przyjęcie przez Polskę żądań niemieckich. Nie bez znaczenia jest również śmierć Romana Dmowskiego (2 stycznia).
W styczniu w warszawskich teatrach nadal „było dokąd pójść i co zobaczyć”, m.in. w Teatrze Narodowym wystawiono Grube ryby Michała Bałuckiego. Sporo działo się też w literaturze: młody pisarz Jerzy Andrzejewski otrzymał nagrodę młodych Polskiej Akademii Literatury za powieść Ład serca, co wywołało bardzo żywą reakcję środowiska literackiego. Istotny był fakt, że Andrzejewski uchodził wówczas za pisarza katolickiego (choć pisarzem katolickim był tylko w tej jednej powieści, zbudowanej na dylematach duchowych związanych z poczuciem winy), a katolicyzm nie był wówczas postawą oczywistą…
W audycji wykorzystano m.in. fragmenty Dzienników Marii Dąbrowskiej i Zofii Nałkowskiej oraz fragmenty recenzji teatralnych Antoniego Słonimskiego, Adama Grzymały-Siedleckiego i Józefa Syruczka.
Rafał Habielski (ur. 1957) jest profesorem nauk humanistycznych i historykiem Instytutu Badań Literackich PAN oraz Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi ze studentami zajęcia z historii Polski XX wieku i historii prasy. Specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji po drugiej wojnie światowej.
Tomasz Mościcki (ur. 1965) jest krytykiem teatralnym i dziennikarzem. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Od 1990 roku związany z Polskim Radiem. Zajmuje się również fotografią. Jako członek ZPAF otrzymał w 2009 roku od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”.
Piotr Śliwiński (ur. 1962) jest krytykiem literackim, specjalizuje się w polskiej poezji współczesnej. Jest autorem wielu artykułów i książek krytycznoliterackich (m.in. Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej, Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007) oraz współautorem Literatury polskiej XX wieku (z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), Literatury polskiej 1976-1998 (razem z Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (razem z Anną Legeżyńską). Od 2006 przewodniczy jury Nagrody Literackiej Gdynia.
Rok 1939. Historia i literatura to cykl audycji zrealizowanych przez Polskie Radio, w których o wydarzeniach politycznych w 1939 roku opowiada profesor Rafał Habielski, o życiu teatralnym krytyk Tomasz Mościcki, a o tym, co działo się w środowisku literackim mówi profesor Piotr Śliwiński. Ich wypowiedzi przeplatają się z fragmentami kalendarium pochodzącego z Almanachu 1939 wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
ilustracja: fot. RAF, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus