Rok 1939. Historia i literatura | Maj
Maj to według profesora Habielskiego miesiąc, o którym można już mówić „wojenny”. Hitler jest zdecydowany na politykę siły. Przy okazji posiedzenia sejmu 5 maja Józef Beck decyduje się wygłosić chłodne i stanowcze przemówienie – odnotowane także w Niemczech. Rozmowy sowiecko-niemieckie są już bardzo zaawansowane. Francja nie chce brać udziału w wojnie. Natomiast na polskiej ulicy nastroje antyniemieckie są coraz silniejsze – bojkotowane są towary i filmy z Niemiec.
Oznak zbliżającej się katastrofy jest coraz więcej, ale czy można je wyczuć w literaturze? „I tak, i nie” – mówi profesor Śliwiński. Ukazuje się wspaniała, 5-tomowa encyklopedia Świata i życia pod redakcją Zygmunta Łempickiego. Tragiczny jest fakt, że opisywany tam świat już wkrótce kompletnie się zdezaktualizuje. 24 maja umiera Aleksander Brückner, postać wielkiego formatu, filolog, slawista, wielki historyk literatury i kultury polskiej, który przepracował życie na Uniwersytecie Berlińskim.
Gorący maj dał się wyraźnie we znaki repertuarowi teatralnemu: 13 maja Teatr Kameralny pokazuje… komedię. Teatr żydowski bardzo dobrze się rozwija i zapewne mogło być tak nadal, gdyby nie nastąpiły tragiczne wydarzenia. Postawę prawdziwie obywatelską zajmują teatry kabaretowe, czego najlepszym przykładem jest przedstawienie Orzeł czy Rzeszka w reżyserii Kazimierza Krukowskiego w Alibabie.
W audycji zostały wykorzystane m.in. fragmenty Dzienników Marii Dąbrowskiej, recenzji Antoniego Słonimskiego z Wiadomości literackich i Stanisława Piaseckiego z tygodnika Prosto z Mostu oraz Stefanii Podchorskiej-Okołów z Bluszczu.
Rafał Habielski (ur. 1957) jest profesorem nauk humanistycznych i historykiem Instytutu Badań Literackich PAN oraz Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi ze studentami zajęcia z historii Polski XX wieku i historii prasy. Specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji po drugiej wojnie światowej.
Tomasz Mościcki (ur. 1965) jest krytykiem teatralnym i dziennikarzem. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Od 1990 roku związany z Polskim Radiem. Zajmuje się również fotografią. Jako członek ZPAF otrzymał w 2009 roku od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”.
Piotr Śliwiński (ur. 1962) jest krytykiem literackim, specjalizuje się w polskiej poezji współczesnej. Jest autorem wielu artykułów i książek krytycznoliterackich (m.in. Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej, Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007) oraz współautorem Literatury polskiej XX wieku (z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), Literatury polskiej 1976-1998 (razem z Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (razem z Anną Legeżyńską). Od 2006 przewodniczy jury Nagrody Literackiej Gdynia.
Rok 1939. Historia i literatura to cykl audycji zrealizowanych przez Polskie Radio, w których o wydarzeniach politycznych w 1939 roku opowiada profesor Rafał Habielski, o życiu teatralnym krytyk Tomasz Mościcki, a o tym, co działo się w środowisku literackim mówi profesor Piotr Śliwiński. Ich wypowiedzi przeplatają się z fragmentami kalendarium pochodzącego z Almanachu 1939 wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
ilustracja: fot. RAF, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus