Rodzinna Europa | Czesław Miłosz 26/36
Napisana w latach 50. książka Czesława Miłosza doczekała się oficjalnego, krajowego wydania dopiero w 1990 roku. Określane mianem „eseju biograficznego” dzieło noblisty to przede wszystkim przegląd problemów epoki, widzianych oczami obywatela wschodniej Europy. We wstępie do pierwszego wydania pisał:
„Postanowiłem napisać książkę o Europejczyku wschodnim, urodzonym mniej więcej wtedy, kiedy tłumy Paryża i Londynu wiwatowały na cześć pierwszych lotników; o człowieku, który mniej niż ktokolwiek mieści się w stereotypowych pojęciach niemieckiego porządku i rosyjskiej âme slave. Takie przedsięwzięcie jest niewdzięczne, bo skłonność do ogólnych, choć niesprawdzonych idei, jest w nas mocno ugruntowana. (…) Jeżeli chcę pokazać, kim się jest, pochodząc ze wschodu Europy, czy mogę to zrobić inaczej, niż opowiadając o sobie?”
Ilustracja: Kris Arnold, Flickr, CC BY-ND 2.0
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus