Rdza | Jakub Małecki | 18/20
Rdza to trzecia (po Dygocie i Śladach) powieść Jakuba Małeckiego, utrzymana w klimacie podobnym do poprzednich, ale bardziej dojrzała. Akcja powieści, jak we wcześniejszych książkach tego autora, toczy się na prowincji; tym razem są to Chojny, niewielka wieś pod Chełmnem. Jedno miejsce, ale dwa plany czasowe, bardzo precyzyjnie, z rozdziału na rozdział, kreślone.
Jest rok 2002, mały Szymek bawi się z przyjacielem w lesie koło torów kolejowych; czeka na powrót rodziców, którzy pojechali do Miasta i planuje, co będzie robić po powrocie do domu – rysowanie, serial w telewizji i komiks o Asteriksie. Jego plany nigdy nie zostaną zrealizowane; śmierć rodziców w wypadku samochodowym zmienia w jego życiu wszystko, najbardziej – jego samego. Szymek zamieszkuje w domu babki, Tośki, której osobista historia tworzy drugi plan czasowy, sprzed sześćdziesięciu kilku lat. Dwie opowieści – o życiu babki i o życiu wnuka – przeplatają się w narracji jak szybko zmieniające się ujęcia filmowe. Łączy je podobieństwo losów dwojga bohaterów – nieszczęście, smutek, okrucieństwo życia i samotność. Tytułowa rdza – jak mówi sam autor – to symbol tego, co spotyka bohaterów w życiu – odchodzenie, znikanie, niszczenie tego, co początkowo wydawało się być twarde i trwałe jak żelazo.
Narrację w planie współczesnym czyta Bartosz Porczyk; opowieść o latach wojny i losach Tośki czyta Danuta Stenka.
ilustracja: Bob May, Flickr, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus