Raport o stanie wojennym | Marek Nowakowski
„Pasażerowie małomówni raczej. Boi się człowiek człowieka. Kapusie wyszli na wierzch, zaczęli węszyć i premie za czujność pobierać. Wiozłem jednego takiego” – mówi taksówkarz, jeden z bohaterów słuchowiska, powstałego na podstawie zbioru opowiadań Marka Nowakowskiego Raport o stanie wojennym. Scenariusz słuchowiska napisał sam autor zbioru – uważny obserwator i krytyk współczesnej rzeczywistości, celujący w opisach codziennych realiów i ludzi wiodących żywot „na swoją miarę”. Takie są też pisane w latach 1982-84 opowiadania z tomu Raport…, które przyniosły Nowakowskiemu europejski rozgłos. Pisarz portretuje w nich życie przeciętnych obywateli. Zbiera ich głosy, przedstawia różne stanowiska wobec wprowadzenia stanu wojennego. Te specyficzne, fabularyzowane zapiski z życia, są istotnym dokumentem tamtych czasów.
Marek Nowakowski (ur. w 1935 w Warszawie, zm. 2014 tamże) pisarze, scenarzysta i publicysta, jednen z najpłodniejszych prozaików polskiej literatury powojennej. „Wyspecjalizował się” w małych formach literackich, tworzonych w duchu tzw. realizmu peryferyjnego. Autor zbiorów opowiadań Ten stary złodziej (1958), Silna Gorączka (1963), Zapis (1965), Książę Nocy (1978), wspomnień o Warszawie Powidoki (trzy części, 1995, 1996, 1998) oraz Raportu o stanie wojennym (cz. 1 1982, cz. 2 1983). Pisał również o absurdach PRL i transformacji, w książkach Homo Polonicus (1992) czy Syjoniści do Syjamu (2009). Był jednym z pierwszych polskich pisarzy publikujących w niezależnym obiegu pod własnym nazwiskiem. Na podstawie zbioru jego opowiadań Benek Kwiaciarz Jerzy Sztwiertnia nakręcił film Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych, w którym tytułową rolę zagrał Zdzisław Maklakiewicz (scenariusz napisał Nowakowski). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w 2006 roku został Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
ilustracja: fot. J. Żołnierkiewicz, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus