Olgierd Łukaszewicz | Portrety X Muzy
Premiera staje się pretekstem do porozmawiania szerzej o działalności artystycznej aktora. Wśród wielu pytań na plan pierwszy wysuwają się te dotyczące roli generała Fieldorfa (Generał Nil). Olgierd Łukaszewicz opowiada, jak przygotowywał się do roli i jakie cechy w swoim bohaterze ceni najbardziej. Podkreśla, że po raz pierwszy przyszło mu zagrać postać, która wie, czego chce i twardo stąpa po ziemi. We wspomnieniach artysty pojawiają się także inne ważne dla niego role u takich reżyserów jak Kazimierz Kutz, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Barbara Sass-Zdort, Janusz Majewski czy Juliusz Machulski. Aktor opowiada o historii swojej artystycznej działalności, studiach w krakowskiej PWST, pierwszych rolach, które zdecydowały o jego dalszym zawodowym życiu, spotkaniach z wybitnymi twórcami. Zwraca uwagę także na swoją działalność w kierownictwie ZASP-u. Podczas nagrania można usłyszeć fragmenty filmów Generał Nil oraz Perła w koronie, a także muzykę z Krótkiego filmu o zabijaniu. W audycji biorą udział także słuchacze, którzy podczas jej trwania zadają aktorowi pytania.
Olgierd
Łukaszewicz (ur. 1946) – aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej
Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Karierę rozpoczynał w krakowskim Teatrze
Rozmaitości, gdzie występował w latach 1968-70. Od roku 1970 był aktorem scen
warszawskich: Teatru Dramatycznego (1970-73), Współczesnego (1973-74, 2001-03),
Powszechnego (1974-86), Studio (1986-97) i Narodowego (1997-2001). Od 2003 roku
występuje w Teatrze Polskim. Wśród
filmów, w których grał, są m.in.: Sól ziemi czarnej, Perła w
koronie(reż. K. Kutz), Brzezina,
Wesele (reż. A. Wajda), Dolina Issy (reż. T. Konwicki), Seksmisja (reż. J. Machulski) oraz Generał Nil (reż. R. Bugajski).
Portrety X Muzy to cykl audycji Programu 2 PR o filmie. Reżyserzy, operatorzy, aktorzy i postaci związane z szeroko pojętą sztuką filmową snują biograficzne wspomnienia, opowiadają o zrealizowanych produkcjach lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. W tej części cyklu Anna Fuksiewicz rozmawia z Olgierdem Łukaszewiczem.
ilustracja: Olgierd Łukaszewicz , fot. Emilia Gowin, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus