Jerzy Stuhr | Portrety X Muzy
Aktor opowiada m.in. o napisanej przez siebie książce Stuhrowie. Historie rodzinne. Pokazuje ona nie tylko to, jak historia rodziny kształtuje jej członków, ale jest również wyposażona w bogaty wybór fotografii z rodzinnego archiwum oraz drzewo genealogiczne. Artysta zdradza również swoje plany scenopisarskie, które zamierza oprzeć na sentymentalnej podróży do dzieciństwa – życiorys ma być pisany na wspak i kończyć się w brzuchu matki. Dlaczego Jerzy Stuhr lubi pisać scenariusze? Dlaczego woli Moliera od Szekspira? Czy posiada austriackie korzenie? Jakie znaczenie dla jego pracy ma tradycja i metoda Jerzego Grotowskiego? Czy lubi eksperymenty z klasyką? Co go nie śmieszy, zwłaszcza dziś? Odpowiedź na te i wiele innych pytań oraz zapis wypowiedzi Krzysztofa Kieślowskiego po premierze filmu Spokój (1976) i fragmenty pochodzące m.in. z wyreżyserowanych przez Stuhra Historii miłosnych (1997) – wszystko to można znaleźć w audycji zrealizowanej dla radiowej Dwójki.
Jerzy Stuhr (ur. 1947) jest aktorem oraz reżyserem teatralnym i filmowym, a także pedagogiem. Stworzył wiele wybitnych i charakterystycznych kreacji, zarówno dramatycznych, jak i komediowych, m.in. w filmach Wodzirej, Amator, Seksmisja, Obywatel Piszczyk. Przez lata związany był z Teatrem Starym w Krakowie, gdzie występował u uznanych polskich reżyserów: Konrada Swinarskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Andrzeja Wajdy. Po raz pierwszy po drugiej stronie kamery stanął w 1994 roku reżyserując Spiscudzołożnic na podstawie powieści Jerzego Pilcha. Trzy lata później powtórzył swój sukces filmem Historie miłosne. Od 1972 roku pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej jako wykładowca. W latach 1990-97 roku był rektorem uczelni. W 2009 roku wraz z synem Maciejem wystąpił w filmie Jacka Koprowicza Mistyfikacja – obaj aktorzy wcielili się w Stanisława Ignacego Witkiewicza. W 2011 roku zagrał rzecznika prasowego Watykanu we włoskiej produkcji Habemus Papam, opowiadającej o pogrążonym w depresji papieżu.
Portrety X Muzy to cykl audycji Programu 2 PR o filmie. Reżyserzy, operatorzy, aktorzy czy postaci związane z szeroko pojętą sztuką filmową snują biograficzne wspomnienia, opowiadają o zrealizowanych produkcjach lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. W tej audycji Anna Fuksiewicz, dziennikarka Polskiego Radia, rozmawia z Jerzym Stuhrem.
ilustracja: Jerzy Stuhr, fot. Sławek, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus