Janusz Gajos | Portrety X Muzy
Aktor opowiada o swoich rolach w filmach Janusza Morgensterna, Wojciecha Marczewskiego, Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy oraz o licznych rolach teatralnych (grał m.in. a deskach Teatru Powszechnego, Polskiego i Narodowego w Warszawie). Rozmowa przypomina domino, jeden element nierozerwalnie łączy się z kolejnym, nie może więc zabraknąć powrotu do początków kariery zawodowej i nieśmiertelnej roli Janka w serialu Czterej pancerni i pies. Artysta wspomina ją z sentymentem, ale jednocześnie mówi o naiwności niedoświadczonego wtedy studenta. Janusz Gajos daje się poznać również jako fotograf-amator, który ma już na swoim koncie kilka wystaw, bo – jak sam mówi – tak się dzieje w przypadku osób popularnych, że ich poboczna działalność, nagle odkryta, staje się dla odbiorców równie ważna, co ta główna.
Janusz Gajos (ur. 1939) jest uznanym polskim aktorem telewizyjnym, filmowym i teatralnym. Jeszcze jako student łódzkiej szkoły filmowej zasłynął rolą Janka Kosa w serialu Konrada Nałęckiego Czterej pancerni i pies. Występował na deskach wielu teatrów: łódzkiego Teatru Jaracza oraz warszawskich teatrów Komedia, Polskiego, Dramatycznego i Powszechnego. Stworzył wybitne kreacje filmowe, za które był wielokrotnie nagradzany, m.in. w telewizyjnym Wahadełku Filipa Bajona, Ucieczce z kina Wolność Wojciecha Marczewskiego, Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego, Szwadronie Juliusza Machulskiego i Jańciu Wodniku Jana Jakuba Kolskiego. Doceniony został również za ostatnie kreacje w filmach Mniejsze zło Janusza Morgensterna oraz Wygrany Wiesława Saniewskiego. Od 2004 roku wykłada na PWSFTviT w Łodzi.
Portrety X Muzy to cykl audycji Programu 2 PR o filmie. Reżyserzy, operatorzy, aktorzy i postaci związane z szeroko pojętą sztuką filmową snują biograficzne wspomnienia, opowiadają o zrealizowanych produkcjach lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. W tej audycji Anna Fuksiewicz, dziennikarka Polskiego Radia, rozmawia z Jerzym Stefanem Stawińskim – pisarzem, reżyserem, autorem słuchowisk radiowych i scenariuszy do wielu filmów fabularnych. Rozmowa pochodzi z 2009 roku.
ilustracja: Janusz Gajos, fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta RP, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus