Polskie sukcesy – nauka | Kronika polska
Tematem audycji są osiągnięcia polskiej nauki w okresie PRL. Gościem programu jest historyk Jerzy Eisler. Kwestia sukcesów polskich naukowców jest trudna do oceny – w przypadku nauk humanistycznych problemem jest ich niewymierność, łatwiej o to w przypadku nauk ścisłych, gdzie można porównywać osiągnięcia inżynierii i rolnictwa, czy odwołać się do listy laureatów nagrody Nobla w takich dziedzinach jak chemia lub fizyka. Potencjał naukowy PRL był szczególnie ograniczony brakiem środków na finansowanie badań i popularyzację ich wyników. W konsekwencji, nawet w dziedzinach, gdzie polska nauka reprezentowała najwyższy światowy poziom, nie była w stanie zdobyć międzynarodowego uznania. W zakresie nauk humanistycznych również można mówić o sukcesach, choć akademicy zmagali się z cenzurą, ograniczonym dostępem do archiwów i brakiem swobody podróżowania.
Audycja jest ilustrowana archiwalnymi nagraniami o tematyce naukowej, m.in. dotyczącymi przyznawanego w okresie PRL Orderu Bryły.Kronika Polska to cykl audycji Andrzej Sowy i Wojciecha Dmochowskiego poświęconych historii Polski. Poruszana w programie tematyka obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne, począwszy od chrztu Polski i losów pierwszych Piastów, a skończywszy na transformacji ustrojowej 1989 roku. W programie goszczą historycy, a poszczególne odcinki są ilustrowane tekstami źródłowymi.
ilustracja: fot. Giorgiomonteforti, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus