Śmierć urzędnika | Kameleon | Opowiadania | Antoni Czechow | 9/10
Mimo ukończenia studiów medycznych to literatura, a nie medycyna stała się pasją życia Antoniego Czechowa. Autor dramatów i opowiadań – jak sam o sobie mówił, nie pisał tylko powieści, wierszy i donosów – całe życie był praktykującym lekarzem. I całe życie (niedługie, bo zmarł mając 44 lata) pisał i publikował. „Sztuka pisania jest sztuką skracania, a zwięzłość jest siostrą talentu” - tę maksymę we własnej twórczości Czechow stosował perfekcyjnie. W krótkiej, zwięzłej formie potrafił zamknąć zarówno dramaty jak i komedie. W centrum jego literackiego świata zawsze jest człowiek – ze wszystkimi wadami, zaletami, śmiesznostkami, powagą, szczęściem i nieszczęściem. I może właśnie dlatego, mimo upływu lat zarówno jego dramaty jak i opowiadania, nie tracą nic na aktualności. Opowiadania Antoniego Czechowa tłumaczyli na polski najwięksi mistrzowie pióra, poeci i prozaicy – Jarosław Iwaszkiewicz, Aleksander Wat, Maria Dąbrowska czy Jan Brzechwa. Mistrzowska interpretacja Mariana Opani pozwala na nowo wzruszać się i rozśmieszać losami bohaterów Agrestu, Awantury, Chirurgii czy Śmierci urzędnika.
Ilustracja: fragment portretu Antoniego Czechowa, Osip Braz, 1898
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus