Olgierd Budrewicz | Zapiski ze współczesności | 1/5
Miłośnik stolicy, publicysta Olgierd Budrewicz opowiada o
przyczynach swojej fascynacji Warszawą. Stara się uchwycić specyfikę miejsca,
cechy odróżniające je od innych polskich metropolii. W tym celu podkreśla
powstańczą historię, opowiada o wojennych zniszczeniach i popularnych
zakątkach. Ostatecznie, charakterystyczną atmosferę stolicy uznaje za rodzaj
tajemnicy:
Olgierd Budrewicz (ur. 10 lutego 1923 roku w Warszawie, zm. 20 listopada 2011 roku tamże) – podróżnik, reportażysta, pisarz, varsavianista, którego podróże i reportaże stały się legendą. Brał udział w powstaniu warszawskim, był zastępcą dowódcy plutonu 238, zgrupowanie „Żmija”, obwód „Żywiciel”. Karierę dziennikarską rozpoczął jeszcze w czasie powstania, kiedy współredagował biuletyn powstańczy „Dziennik Radiowy 22. Obwodu AK”. Studiował prawo na Uniwersytetach Jagiellońskim i Warszawskim, które ukończył w 1946 roku. Odwiedził ponad 160 krajów, pierwszą podróż odbył jako palacz na statku do Albanii. Impresje z wypraw opisywał w reportażach, z podróży przywoził także reportaże filmowe. Publikował w „Tygodniku Warszawskim”, „Wieczorze Warszawskim”, „Słowie Powszechnym”, „Stolicy”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Perspektywach”, „Wprost”, „Poznaj Świat”, „Podróżach”, był wieloletnim współpracownikiem i dziennikarzem „Przekroju”. Jego reportaże, felietony, eseje, artykuły zostały wydane w kilkudziesięciu książkach. Fascynację Warszawą oddaje seria Baedeker warszawski, gromadząca liczne felietony poświęcone poszczególnym dzielnicom czy fragmentom Warszawy, a także szkice warszawskich rodzin inteligenckich. Założyciel Klubu 6 Kontynentów, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Łazienek Królewskich, Prezydent Warszawskiego Klubu Rotariańskiego, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ZAIKS-u. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Został pochowany na warszawskich Powązkach.Mimo, że mnóstwo domów zostało zniszczonych (właściwie chyba 90 procent), niemniej coś się zachowało, już nie tylko z układu miasta, założeń architektonicznych, ale chyba coś również z ducha, z atmosfery. (…) Gdzieś tutaj, w tym powietrzu jest jakaś chemia. Ja nie wiem, na czym to polega. W każdym razie nie jest to magia Krakowa. To jest zupełnie coś innego, absolutnie inna kategoria magii.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
ilustracja: kadr z filmu Olgierd Budrewicz. Byłem wszędzie, reż. Artur Mościcki
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus