Noce i dnie | Maria Dąbrowska 7/50
Noce i dnie - powstała w pierwszej połowie lat trzydziestych XX wieku powieść Marii Dąbrowskiej weszła na stałe do kanonu polskiej literatury, a także do kanonu szkolnych lektur. Historia małżeństwa Barbary z Ostrzeńskich i Bogumiła Niechcica, losy ich bliższej i dalszej rodziny osadzone są rzetelnie w kontekście społeczno-historycznym epoki – od Powstania styczniowego w 1863 roku do wybuchu I wojny Światowej w roku 1914. Akcja toczy się w fikcyjnym Kalińcu – mieście, którego pierwowzorem był Kalisz, i w jego okolicach. Wspaniale nakreślone postaci głównych bohaterów, Bogumiła i Barbary mogą być symbolem dwóch różnych postaw życiowych wobec rzeczywistości: postawy otwartej, czynnej, życzliwej i postawy zamkniętej, pesymistycznej, nieufnej. Noce i dnie to opowieść o życiu codziennym ludzi pochodzących ze zubożałej szlachty, warstwy zdeklasowanej w wyniku wydarzeń historycznych żyjących – z jednej strona wspomnieniami o dawnej świetności, z drugiej – etosem codziennej uczciwej pracy.
Powieść doczekała się kilkudziesięciu wydań w setkach tysięcy nakładu, została przetłumaczona na wiele języków, a jej autorka kilkakrotnie (pierwszy raz w 1939 roku) była zgłoszona do Literackiej Nagrody Nobla. W 1975 roku powstała słynna filmowa adaptacja Nocy i dni w reżyserii Jerzego Antczaka, z wybitnymi kreacjami aktorskimi Jadwigi Barańskiej i Jerzego Bińczyckiego. Podobno inspiracją do powstania adaptacji filmowej była radiowa lektura powieści w wykonaniu Gustawa Holoubka, której namiętnie słuchała Jadwiga Barańska. Najnowsza interpretacja Danuty Stenki pozwala na nowo posłuchać tej wspaniale napisanej przez Marię Dąbrowską powieści.
ilustracja: Bob May, Flickr, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus