Moby Dick | Sezon na Dwójkę
Goście Sezonu na Dwójkę rozmawiają o książce amerykańskiej klasyce Moby Dick Hermana Melville'a i wieloznaczeniowości dzieła.
Książka stała się popularna wiele lat po śmierci autora – podczas jego życia sprzedano zaledwie trzy tysiące egzemplarzy. Pierwsze studia i interpretacje rozpoczęły się w latach 20. XX wieku, a do lat 50. w bibliotece Uniwersytetu Yale pozycja była skatalogowana w dziale przyrodniczym „wieloryby”. Długo dzieło było traktowane jako poradnik technik łowieckich i historia wielorybnictwa. Dziś czytamy je zupełnie inaczej. Jest to powieść o manii idei, o skrajnościach i konieczności łączenia czerni i bieli, o walce dobra ze złem.
Profesor Jakub Licheński i Marek Gumkowski zastanawiają się nad tym, dlaczego znaczenie książki zostało tak późno odkryte. Ich zdaniem Moby Dick został napisany za późno – rozwijał się wtedy już pozytywizm i bardzo naukowe podejście do przyrody. Melville traktuje naturę jako księgę, z której można czytać znaczenia. Z drugiej strony powieść ukazała się za wcześnie – w XX wieku można było czytać ją przez doświadczenia symbolizmu i jego poezji.
Książka spełnia warunki reportażu, równocześnie buduje niewiarygodny świat, gdzie mit splata się z rzeczywistością. Dziś badacze literatury analizują dokładnie skład załogi statku – zarówno symboliczne imiona jak i ich osobowości, pochodzenie, odkrywają również kolejne nawiązania do biblii, kultury chrześcijańskiej, wątki związane z ekologią i feminizmem. Istotną kwestią jest również, wyjątkowe jak na tamte czasy, podejście autora do podziałów rasowych i religijnych. Melville pokazuje, że najważniejsza jest wspólnota ludzka.
Fragmenty książki podczas audycji czyta Tomasz Mościcki.Sezon na dwójkę to program z udziałem gości – ekspertów z różnych dziedzin sztuki, a także naukowców oraz krytyków. Rozmowa dotyczy aktualnych wydarzeń artystycznych, najnowszych publikacji, premier filmowych i teatralnych, istotnych twórców oraz wszelkich znaczących zjawisk w kulturze.
ilustracja: I. W. Taber, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus