Miasto Archipelag | Filip Springer | 12/15
Filip Springer zaczął swoją podróż po Polsce od kupienia mapy z 1976 roku, na której widnieje 49 województw. Mapa, zgodnie z socjalistycznymi wytycznymi, nie odwzorowywała rzeczywistości, gdyż Wojsko Polskie usiłowało ukryć położenie i prawdziwy kształt Polski .
Reporter odwiedził 31 miast – od Słupska po Wałbrzych – które w 1999 roku straciły status miast wojewódzkich. Filip Springer opisuje dawną świetność i upadek tych miejscowości, zanurzając się również w ich odległą historię. Rozmawia z mieszkańcami, lokalnymi przedsiębiorcami, artystami, odwiedza dawne targowiska i zakłady przemysłowe, przygląda się teraźniejszości. Spotyka setki osób, które opowiadają, co jest najfajniejsze i najmniej udane w ich miastach. Z tych historii wyłania się obraz Polski małych miast, o którym mieszkańcy miast wielkich nie mają pojęcia, obraz barwny, ciekawy, czasami fascynujący, czasami smutny.
Książkę Miasto Archipelag czytają – na dwa głosy – Andrzej Mastalerz i Marcin Przybylski.
Ilustracja: ZeroJeden, Wikipedia, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus