Miasta Adama Mickiewicza | Zapiski ze współczesności | 7/23
Kolejny odcinek poświęcony jest wyprawie pisarza do Krymu w 1825 roku.
Przedstawiony zostaje tym samym kontekst powstania Sonetów Krymskich, zarówno
polityczny (powstanie dekabrystów), jak i okoliczności przyrody, której piękno
miało mieć istotny wpływ na twórczość wieszcza:
Na Krymie miał się czym zachwycić, kiedy zjeżdżał z góry na dół, z północy na południe, z Petersburga do Odessy ogromne wrażenie wywarły na nim skały, które widział w południowej części Ukrainy. Tutaj ma do czynienia z pięknymi górami, takimi starymi, dramatycznymi masywami krymskimi, zniszczonymi przez erozję, z tą konfrontacją dwóch wielkich żywiołów, w postaci lądu i morza. To wszystko jest jak pejzaż stworzenia świata. Niewątpliwie budzi więc, po raz wtóry, poetyckie moce.
Refleksje i historyczna opowieść znawcy literatury Mickiewicza, Tomasza Łubieńskiego zaczynają się zawsze w miejscu istotnym dla biografii wieszcza. Opisy kolejnych miast stają się pretekstem do zagłębienia się w literaturę, politykę i obyczajowość XIX wieku.
Tomasz Łubieński (ur. 1938) – pisarz, publicysta, znawca i tłumacz literatury. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował także historię. Redaktor naczelny miesięcznika „Nowe książki” oraz członek zespołu redakcyjnego miesięcznika „Teatr”, współpracował także z „Twórczością”, „Współczesnością”, „Kulturą”, „Aneksem” i „Zeszytami Literackimi” oraz ze współzałożoną przez siebie „Res Publicą”. Razem z Kazimierą Szczuką i Witoldem Beresiem, a następnie z Kingą Dunin i Pawłem Duninem-Wąsowiczem prowadził magazyn „Dobre książki” dla 1 programu Telewizji Polskiej. Autor biografii Adama Mickiewicza M jak Mickiewicz (1999), Kamila Cypriana Norwida Norwid wraca do Paryża (1989) i Ludwika Mierosławskiego Czerwonobiały (1983) oraz książek historycznych: Bić się czy nie bić (1976), 1939. Zaczęło się we wrześniu (2009) i esejów Bohaterowie naszych czasów (1986). Członek Polskiego PEN Clubu (od 1979) oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989), współzałożyciel Stowarzyszenia i Prezes Oddziału Warszawskiego w latach ( 1989-1996). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
ilustracja: Nowogródek, Polona, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus