Medea | Eurypides
- Niech mi ogień z nieba głowę przeszyje, po co mam żyć? Niech śmierć zakończy to nienawistne życie. (…) Najmilsze, na mnie runął cios niespodziewany. Rozdarł mi duszę. (…) Mąż, co był kiedyś dla mnie wszystkich, teraz stał się najgorszym z ludźmi.
Te rozgorączkowane słowa stanowią zapowiedź tragedii, która już wkrótce rozegra się „na naszych uszach”. Historia kobiety, która zabija swoje dzieci, by w ten sposób dokonać zemsty na niewiernym małżonku, w reżyserii Waldemara Modestowicza staje się studium skrajnych, niepohamowanych emocji, nad którymi ludzie nie panują. W roli porzuconej przez męża, wygnanej z kraju Medei występuje Anna Dereszowska, w Jazona wciela się Grzegorz Damięcki. Oboje dają popis swych umiejętności aktorskich. Nieokiełznany gniew, żal, desperacja – wszystkie te elementy niezwykle dobitnie wybrzmiewają w słuchowisku radiowym zrealizowanym na podstawie dramatu Eurypidesa, mówiącym o pogrążaniu się w rozpaczy, zmierzaniu ku przepaści.
Waldemar Modestowicz (ur. 1954 r. ) jest reżyserem słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych i dubbingu. Od 1984 r. współpracuje z Polskim Radiem, od 2009 roku reżyseruje powieść radiową „Matysiakowie”. Cztery razy zdobył Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w kategorii słuchowisko radiowe. W 2011 został nagrodzony (wraz z zespołem realizującym słuchowisko „Matysiakowie” ) Honorowym Złotym Mikrofonem za „wybitne osiągnięcia artystyczne”.
ilustracja: fresk przedstawiający Medeę, fot. Mentnafunangann, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus