Matka Makryna | Jacek Dehnel | 2/30
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Nikt ze współczesnych nie zdawał sobie sprawy, że ma do czynienia z mitomanią i mistyfikacją, że wszystkie te straszliwe i barwne historie były konfabulacją ubogiej, prostej kobiety nękanej przez złego męża – pijaka
Opis materiału
Bohaterka wydanej w 2014 roku powieści Jacka Dehnela Matka Makryna to postać historyczna i opisywana już wielokrotnie w polskiej literaturze przez największych – zaczynając od Juliusza Słowackiego, kończąc na Stanisławie Wyspiańskim. W latach 40. XIX wieku, w pełnym rozkwicie epoki romantyzmu, męczeństwa i gorącego patriotyzmu, historia uciekinierki z unickiego klasztoru, ubogiej mniszki prześladowanej przez prawosławny kler poruszała serca, umysły i kiesy zarówno możnych, jak i ubogich tego świata. Opowieści o strasznym losie i prześladowaniach Makryny Mieczysławskiej wysłuchiwali Papieże – Grzegorz XVI i Pius IX, za życia została uznana za męczennicę, a wzruszeni jej losem rodacy z Wielkiej Emigracji ufundowali w Rzymie klasztor, którego była przeoryszą. Nikt ze współczesnych nie zdawał sobie sprawy, że ma do czynienia z mitomanią i mistyfikacją, że wszystkie te straszliwe i barwne historie były konfabulacją ubogiej, prostej kobiety nękanej przez złego męża – pijaka. Prawda wyszła na jaw dopiero w latach 20-tych XX wieku i musiało minąć niemal sto lat, by Matka Makryna stała się znowu bohaterką literackiej wyobraźni. Mistrzostwo literackiej opowieści Jacka Dehnela pozwala nam z zapartym tchem śledzić losy nieszczęsnej kobiety, której opowieść uwodzi czytelnika zaskakującymi kolejami losu i barwnym językiem. Kunszt literacki, umiejętność stylizacji i talent narracyjny pozwoliły autorowi przywołać ducha epoki tak, że jego osobista narracja jest nie do odróżnienia od autentycznych relacji Makryny. Mimo kostiumu historycznego powieść jest zaskakująco aktualna, ponieważ kłamstwo, mistyfikacja, mitomania i konfabulacja nie zniknęły z naszego życia we współczesnym XXI wieku.
ilustracja: fragment portretu Matki Makryny, Ablakok/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
ilustracja: fragment portretu Matki Makryny, Ablakok/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus