Marek Skwarnicki | Zapiski ze współczesności | 5/5
Marek Skwarnicki opisuje najważniejszy okres w swoim życiu
rodzinnym i literackim, czasy pracy w „Tygodniku Powszechnym”. O charakterze
tego pisma mówi:
Wówczas, w coraz bardziej skomunizowanym i zastraszonym społeczeństwie ta grupka ludzi na ulicy Wiśniej uparła się, że będzie się przeciwstawiać państwu. (…) Może wyjaśni to taka dewiza przyjęta po cichu: „Całej prawdy nie mogliśmy powiedzieć, ale nigdy nie skłamaliśmy”.
.
Wspomina również swoją przyjaźń z Karolem Wojtyłą, pisanie i odbiór czytelniczy pierwszej powieści, strajki roku 1968 oraz pierwsze wyjazdy na zachód.
Marek Skwarnicki (ur. 30 kwietnia 1930 w Grodnie, zm. 12 marca 2013 w Krakowie) – prozaik, poeta, publicysta. Absolwent bibliotekoznawstwa na Wydziale Polonistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował między innym z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikami katolickimi „Znak” i „Więź”, czasopismami „Związkowiec” oraz „Pielgrzym” , pracował również w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski oraz był wiceprezesem Rady Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich "PAX Romana". Wydawał zbiory poezji , takie jak Papierowy dzwon ( 1961), Zmierzch (1979), Intensywna terapia (1993) Początek świata (1997) czy Ptaki (2002), powieści i opowiadania: Wesele w Sioux City (1974), Spotkanie w Lozannie (1977) oraz publicystyczne książki o Janie Pawle II, między innymi monografię Jan Paweł II (2002), Listy do Ojca Świętego (2001), Papież w górach (1998). Angażował się w działalność Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego PEN Clubu, grupy poetyckiej „Muszyna”. Pośmiertnie w marcu 2013 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
ilustracja: Andrzej Kijowski w rozmowie z Markiem Skwarnickim, fot. Sławomir Olzacki, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus