Marek Skwarnicki | Zapiski ze współczesności | 2/5
Pisarz wspomina wrażenie, jakie zrobił na nim widok zrujnowanej Warszawy w 1939 roku, pomoc życzliwych ludzi i pierwsze wojenne Boże Narodzenie. Jego matka, Teodozja Skwarnicka działała w podziemiu i nie dawała rady z utrzymaniem dziecka, znalazł się więc w Internacie Dla Sierot i Półsierot Wojennych na warszawskim Żoliborzu. Wspomina z wdzięcznością to miejsce, jako ostoję patriotyzmu i schronienie dla polskiej i żydowskiej ludności. Opowieść kończy dramatyczna relacja z powstania, widzianego oczami dziecka.
Marek Skwarnicki (ur. 30 kwietnia 1930 w Grodnie, zm. 12 marca 2013 w Krakowie) – prozaik, poeta, publicysta. Absolwent bibliotekoznawstwa na Wydziale Polonistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował między innym z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikami katolickimi „Znak” i „Więź”, czasopismami „Związkowiec” oraz „Pielgrzym”, pracował również w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski oraz był wiceprezesem Rady Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich "PAX Romana". Wydawał zbiory poezji, takie jak Papierowy dzwon (1961), Zmierzch (1979), Intensywna terapia (1993) Początek świata (1997) czy Ptaki (2002), powieści i opowiadania: Wesele w Sioux City (1974), Spotkanie w Lozannie (1977) oraz publicystyczne książki o Janie Pawle II, między innymi monografię Jan Paweł II (2002), Listy do Ojca Świętego (2001), Papież w górach (1998). Angażował się w działalność Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego PEN Clubu, grupy poetyckiej „Muszyna”. Pośmiertnie w marcu 2013 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
ilustracja: Andrzej Kijowski w rozmowie z Markiem Skwarnickim, fot. Sławomir Olzacki, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus