Marcel Łoziński | Sezon na Dwójkę
Redaktorka Anna Fuksiewicz rozmawia z klasykiem polskiego dokumentu, Marcelem Łozińskim. Z audycji dowiadujemy się o genezie wielu jego filmów, w tym nagrodzonego przez Europejską Akademię Filmową dokumentu Poste Restante. Opowiada on o urzędzie przesyłek niedoręczalnych w Koluszkach, w którym zjawia się list do Boga, stanowiąc tym samym parabolę ludzkiego losu przepełnionego samotnością. Reżyser mówi o realizacji 89 mm do Europy, w którym widzimy zderzenie dwóch rzeczywistości europejskich, różniących się nie tylko mentalnością i sytuacją polityczną, lecz także szerokością torów – świata Zachodu i Wschodu. Łoziński opowiada także o swoim alter ego – kilkuletnim synu Tomaszu, dzięki któremu możliwym stało się stworzenie scen znaczących, ale także naturalnych, usprawiedliwionych zachowaniem dziecka. Podobną rolę pełnił on w obrazie Wszystko może się przytrafić, gdzie zadawał egzystencjalne i często bezpośrednie pytania starszym ludziom w parku.
Osobnym wątkiem w rozmowie jest temat więzi z synami. Reżyser opowiada o planach uchwycenia uniwersalnych aspektów relacji ojciec-syn z jednym z nich, również dokumentalistą – Pawłem Łozińskim. Dziś ewolucję tego pomysłu można dostrzec w filmie Ojciec i syn w podróży, zrealizowanym przez Marcela Łozińskiego w 2012 roku. W rozmowie pojawia się także wątek pracy w Warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych (dziś WFDiF), w której współtworzył wyjątkowy kolektyw twórczy z m.in. Krzysztofem Kieślowskim, Tomaszem Zygadło, Wojciechem Wiszniewskim. Każdy z nich posiadał indywidualny język filmowy, łączyła ich zaś chęć ukazania w sposób aluzyjny i ezopowy rzeczywistości lat 70. – zaniemówionej i nieprzedstawionej. Łozińskiego interesował człowiek w systemie, jego schizofreniczne istnienie w rzeczywistości komunistycznej pośród „podwójnej nowomowy”, co przedstawiać miał film Egzamin dojrzałości.
Co jest zdaniem Marcela Łozińskiego niezbędne, by stworzyć dobry dokument?
Trzeba umieć ożenić dwie rzeczywistości, tę zewnętrzną, czyli to, co jest na około i to, co jest wewnątrz, to, co chce się powiedzieć. Jeżeli uda się to połączyć i stworzyć własny, osobisty punkt widzenia, to jest dobry dokument. Jest on osobisty, własny, ale okazuje się również echem tego, co widzowie czują.
Rozmowę zamyka wątek młodego pokolenia dokumentalistów, tematach ich zajmujących i dystrybucji twórczości dokumentalnej w Polsce.
Marcel Łoziński ( ur. w 1940 roku w Paryżu) w Polsce mieszka od 1947 roku. Ukończył inżynierię dźwięku na Politechnice Warszawskiej. Pracował jako technolog w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W 1971 ukończył reżyserię w łódzkiej PWSFTiTv. Od 1973 roku związany z WFD jako reżyser. Jest wykładowcą w Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród, m.in.: Nagrodę Solidarności za Ćwiczenia warsztatowe i za Świadków, Prix Europa za Las katyński; Grand Prix w Oberhausen i Montrealu, Felix'93, Złotego Gołębia w Lipsku i nominację do Oscara 1994 za 89 mm do Europy; Grand Prix na Bornholmie, Golden Gate w San Francisco, I nagrodę na World Television Festival w Tokio za Wszystko może się przytrafić oraz Złotego Gołębia w Lipsku za Żeby nie bolało.
Sezon na dwójkę to program z udziałem gości – ekspertów z różnych dziedzin sztuki, a także naukowców oraz krytyków. Rozmowa dotyczy aktualnych wydarzeń artystycznych, najnowszych publikacji, premier filmowych i teatralnych, istotnych twórców oraz wszelkich znaczących zjawisk w kulturze.ilustracja: Marcel Łoziński, fot. Bartosz Krupa/EN
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus