Mała Apokalipsa | Tadeusz Konwicki | 4/7
Jedna z najsłynniejszych powieści wydanych w „drugim obiegu” w interpretacji Adama Ferencego.
„Oto nadchodzi koniec świata. Oto nadciąga, zbliża się czy raczej przypełza mój własny koniec świata. Koniec mego osobistego świata. Ale zanim mój wszechświat rozpadnie się w gruzy, rozsypie na atomy, eksploduje w próżnię, czeka mnie jeszcze ostatni kilometr mojej Golgoty, ostatnie okrążenie w tym maratonie, ostatnie kilka szczebli w dół albo w górę po drabinie bezsensu.” – tak rozpoczyna się opowieść o ostatnim dniu życia głównego bohatera, który niespodziewanie zostaje poproszony o dokonanie samospalenia w proteście przeciwko komunistycznym władzom Polski. Towarzyszymy mu w wędrówce po Warszawie – szarym, chylącym się ku upadkowi miejscu, gdzie trwają uroczystości związane z kolejną rocznicą budowy ustroju socjalistycznego. Nawet nie wiadomo którą… Spotykającego kolejne osoby i odwiedzającego kolejne miejsca bohatera ogarnia poczucie upadku, beznadziei i bezsensu otaczającej go rzeczywistości. Gdzie szukać ratunku, jeśli zarówno przedstawiciele reżimu komunistycznego, jak i opozycji, odgrywają tylko przypisane im przez system role, równie zakłamani i zobojętniali? Czy jedyne, co może zrobić człowiek pragnący wolności i godności, to odebrać sobie życie?
Napisana na przełomie 1978 i 1979 roku powieść jest jednym z najtrafniejszych portretów rzeczywistości polskiego socjalizmu. Uniwersalny charakter Małej Apokalipsy sprawia, że uznaje się ją nie tylko za doskonałą diagnozę sytuacji w PRL, ale i ciekawą refleksję na temat losu człowieka w drugiej połowie XX wieku. Zanim została oficjalnie opublikowana w 1988 roku, doczekała się 8 wydań w drugim obiegu.Powieść była tłumaczona na kilkanaście języków obcych i pozostaje najlepiej znanym na świecie utworem Konwickiego.
Uwaga: dla wygody użytkowników NINATEKI połączyliśmy w
jednym nagraniu radiowe odcinki 13-16.
ilustracja: fot. Przemasban, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus