Maciej Wojtyszko | Zapiski ze współczesności | 3/4
Maciej Wojtyszko, reżyser, scenarzysta i pisarz odpowiada na dziwacznie postawione pytanie, mianowicie: co trzeba zrobić, żeby pofrunąć? Ludzie wykorzystywali w tym celu
wynalazki naukowe, sztuczki magiczne lub środki halucynogenne, jednak
najbardziej interesującym trickiem okazuje się być odwołanie do sztuki. Jak
tłumaczy swoją metaforę, doświadczenie artystycznego cugu niewiele różni się od latania.
Maciej Wojtyszko (ur. 1946) – reżyser oraz scenarzysta teatralny, telewizyjny i filmowy, pisarz. Absolwent reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dziekan Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich oraz wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Do jego filmów należą między innymi: Tajemnica szyfru marabuta (1979), Ognisty anioł (1985), Ogród Luizy (2007), Święty interes (2010). Jest także reżyserem i scenarzystą seriali: Mistrz i Małgorzata (1988), Miodowe lata (1998-2003), Pensjonat pod Różą (2004-2006) czy Ludzie Chudego (2010-2011). Jest również autorem książek dla dzieci i młodzieży, np. Bromba i filozofia, komiksów Szczyty wtajemniczenia, czyli sabaty i posiedzenia oraz Trzynaste piórko Eufemii (1977) oraz dramatów, m.in. Bambuko (1988), Semiramida (1996), Wznowienie (1994) oraz Bułhakow (2002). Jako reżyser współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Starym, Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem Studio. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie. W 2011 otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, zaś rok później - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Zapiski ze
współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość
zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze,
artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami
i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
Fot.: Roman Sumik, Fototeka FINA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus