Koncert potrójny C-dur op. 56 | Ludwig van Beethoven
XVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Warszawa, 25 marca – 6 kwietnia 2012 roku
Od 16 lat Ludwig van Beethoven jest patronem festiwalu muzyki klasycznej, organizowanego rokrocznie przed świętami wielkanocnymi. Przez pierwsze 7 lat festiwal odbywał się w Krakowie, po czym został przeniesiony do Warszawy. Każdego roku pomysłodawcy, na czele z Elżbietą Penderecką, dyrektor generalną festiwalu, wyznaczają temat przewodni bieżącej edycji, ustalając tym samym jego ramy merytoryczne, konteksty i nawiązania. Koncertom – zarówno symfonicznym, jak i kameralnym, recitalom, towarzyszą wystawy, seminaria, wykłady i wydawnictwa.
Koncert inauguracyjny: Laureaci XIV Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego
Koncert potrójny C-dur op. 56 został napisany dla księcia Franza Josepha Lobkowitza, uzdolnionego pianisty – melomana, protektora i ucznia Beethovena. Wydaje się, że nadrzędnym celem tej zgrabnie skrojonej kompozycji jest przyjemność muzykowania: pełnego energii wzajemnego oddziaływania orkiestry oraz trzech solowych instrumentów: fortepianu, skrzypiec i wiolonczeli, tworzącego pełną niuansów muzyczną grę. Nie powinno budzić trudności odnalezienie tej autentycznej radości podczas słuchania utworu.
Ludwig van Beethoven, Koncert potrójny C-dur op. 56
Allegro
Largo
Rondo alla Polacca
Wykonawcy:
Daniil Trifonov – fortepian
Sergey Dogadin – skrzypce
Narek Hakhnazaryan – wiolonczela
Clemens Schuldt – dyrygent
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Organizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Współorganizatorem XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena był Narodowy Instytut Audiowizualny
ilustracja: Joseph Karl Stieler, Portrait of Ludwig van Beethoven, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus