Literacki mit Drohobycza | Świat według Schulza
W audycji prowadzonej przez Ewę Stocką-Kalinowską goszczą Danuta Cirlić-Straszyńska – tłumaczka między innymi prozy
serbskiego pisarza Danilo Kisza oraz Jurko Prochaśko – ukraiński tłumacz
literatury polskiej i niemieckiej, brat pisarza Tarasa Prochaśki. Głównym tematem rozmowy jest Drohobycz i jego
mityczny charakter utrwalony w twórczości Brunona Schulza oraz to, jak miasto
postrzegane jest współcześnie przez Ukraińców. Goście rozmawiają także o innych
kresowych miasteczkach, które w obecnych
społeczno-politycznych realiach stanowią jedynie punkty geograficzne,
natomiast ich dawne formy istnienia ocalone zostały w literaturze. Z wizją
schulzowską zestawiona zostaje twórczość serbskiego pisarza Danilo Kisza, który
był wielkim miłośnikiem twórczości Schulza i który podobnie opisywał klimat
żydowskich miasteczek. W audycji
wykorzystane zostały fragmenty prozy Brunona Schulza, Andrzeja Chciuka i
Kazimierza Wierzyńskiego, a także wiersz Mariusza Olbromskiego Okruchy drohobycki, czytane przez Adama Baumana, Adama
Ferencego.
Świat według Schulza to cykl audycji zrealizowanych przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach programu Zakładka Literacka, poświęcony życiu i twórczości Brunona Schulza. W 2012 roku przypadła 120. rocznica urodzin oraz 70. rocznica śmierci pisarza z Drohobycza.
Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu w rodzinie galicyjskich Żydów. Grafik, rysownik, jeden z ciekawszych pisarzy polskiej literatury. W Drohobyczu uczęszczał do gimnazjum im. Cesarza Franciszka Józefa (1902-1910), w którym był jednym z najlepszych uczniów. Studiował architekturę na Lwowskiej Politechnice, przerwał jednak studia z powodu złego stanu zdrowia. Próbował je potem kontynuować we Wiedniu, gdzie chodził na zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych, ale ostatecznie – głównie z powodu wojny – nie ukończył żadnego kierunku. Znana Księga Bałwochwalcza, czyli rysunki z lat 1920-1922, początkowo nie zrobiły zbyt wielkiego wrażenia, na późniejszych wystawach wywołały skandal, a jeszcze później już uznane weszły do kanonu dzieł XX wieku. Od 1924 roku pracował jako nauczyciel rysunku w szkole, którą sam ukończył – o tej pracy też często wspomina w listach do przyjaciół. Jego pisarski talent zostaje odkryty dzięki Zofii Nałkowskiej; w 1934 roku ukazały się po raz pierwszy Sklepy cynamonowe. Od tego momentu teksty Schulza ukazują się częściej; charakteryzują się metaforycznym, soczystym językiem pełnym subtelnych niuansów. W dziedzinie rysunku był samoukiem; pozostawił po sobie liczne szkice i grafiki, docenione w zasadzie dopiero współcześnie. Zmarł od strzału na ulicy 19 listopada 1942 roku.ilustracja: Bruno Schulz, Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku miejskim, 1920, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus