Lala | Jacek Dehnel
Tytułowa Lala to babcia narratora, która z dużą dozą dowcipu opowiada o swoim życiu i przedstawia obraz nieistniejącej już epoki. W swoich historiach czasem sięga aż do dziewiętnastego wieku. Skupia się na ciekawostkach rodzinnych, anegdotach: wspomina dziadka, który przez przypadek zrobił majątek na akcjach, kolejne przeprowadzki, nauczycieli, dyrektorkę – „tę okropną chamkę”, narzeczonych, dwóch mężów i bardzo nietypowy drugi ślub.
Wszystko to skrzętnie notuje jej wnuk – Jacek. „Moje najwcześniejsze wspomnienia,
podobnie jak pierwsze wspomnienia ludzkości, pochodzą z babcinego ogrodu, który
otaczał dom w Oliwie. (…) to moja historia, ale gdzie zacząć historię babci?”
– zastanawia się autor.
Jacek często jedną historię słyszy wiele razy. Za każdym razem ta sama opowieść brzmi trochę inaczej. „Opowieści babci, w czasach kiedy jeszcze mówiła, to była w gruncie rzeczy jedna i ta sama opowieść – zawikłana i pociemniała, nie do poznania pod warstwami niezrozumiałych werniksów i sadzy, zaczynająca się w mnóstwie miejsc i w zasadzie, nigdy się nie kończąca. Najwyżej przerywana z końcem wizyty lub zapadnięciem zmroku” – stwierdza narrator.
Lala, urodzona w 1919 roku w Kielcach, imię otrzymała dopiero, kiedy miała 5 lat, ale i tak całe życie dla bliskich pozostała Lalą. To, w jaki sposób zwraca się do niej rodzina, można interpretować również w kontekście jej niezwykłej urody.
„Ale babcia już nie pamięta” – to stwierdzenie powtarza się co jakiś czas w książce. „Tak myliły się babci te fakty i opowieści coraz częściej”. Z czasem inicjatywę przejmuje narrator: „Tę historię opowiem już za babcię. Coraz więcej opowiadam za babcię ”.
Radiowa adaptacja książki to
przede wszystkim opowieść na dwa glosy – Lali i wnuka – o minionych
ludziach, miejscach i rzeczach.
Jacek Dehnel (ur. 1 maja 1980) – poeta, prozaik i tłumacz. Wydał m.in. sześć tomów wierszy (w tym Żywoty równoległe, Brzytwa okamgnienia i Ekran kontrolny), dwa zbiory opowiadań, powieści Lala i Saturn oraz cykl minipowieści Balzakiana. Jest autorem dwóch tomów przekładów, m.in. Zebrane Philipa Larkina i Niosłem ci kanapeczkę Karlisa Verdinsa. Laureat wielu nagród i wyróżnień literackich, otrzymał m.in Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki za 2006 rok oraz liczne nominacje – do Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. „Prócz literatury uprawia również malarstwo i «sztukę życia» polegającą na kopiowaniu ubioru i zachowań dandysa” (Paweł Kozioł, Jacek Dehnel, culture.pl).
ilustracja: Lala (fragment okładki), Wydawnictwo W.A.B., 2006
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus