Krzysztof Rutkowski | Zapiski ze współczesności | 5/5
W
ostatniej części opowieści snutych w paryskiej kawiarni, Krzysztof Rutkowski przybliża
nam historię francuskich trunków i ich opisy w literaturze. Autor opowiada o
francuskim winie, mniej znanym w Polsce, Sancerre, pochodzącym ze wschodniej
części Doliny Loary, ale i o słynnych winach z regionu Bordeaux. Odnosząc się
do barwnych, literackich opisów, wspomina osnuty złą sławą absynt i niegdyś
popularny calvados.
Krzysztof Rutkowski (ur. 1953 w Warszawie) jest profesorem, historykiem literatury, pisarzem, tłumaczem i eseistą. Wykłada na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Od kiedy w 1984 roku wyjechał do Francji, większość czasu spędza w Paryżu, który wielokrotnie inspirował jego twórczość. Współpracował z radiem France Internationale oraz Radiem Wolna Europa, a także z „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. W swoich książkach, m.in. Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej (1989), czy Mistrz. Widowisko (1996) opisuje paryskie przygody Mickiewicza. Jest również autorem tłumaczeń z języka francuskiego – przełożył książki Pascala Quignarda, Daniela Beauvois’a, czy Jean-Dominique’a Bauby’ego. Do innych jego publikacji należą również, inspirowane Walterem Benjaminem Paryskie pasaże. Opowieść o tajemnych przejściach (1994), oraz: Śmierć w wodzie (1998); Xsiążę bezdomny (1999); ; Kościół świętego Rocha. Przepowieści (2000); Requiem dla moich ulic (2003); Zakochany Stendhal. Dziennik podróży po imię (2006); Wokulski w Paryżu (2009); Dar Anioła. Przepowieści (2012).
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
Ilustracja: Boulevard Montmartre Afternoon, Sunlight, Camille Pissarro
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus