Krzysztof Piesiewicz | Zapiski ze współczesności | 2/5
Krzysztof Piesiewicz snuje rozważania na temat przemów w
zawodzie prawnika oraz odpowiedzialności dziennikarzy. „Jeśli nie jesteś życzliwy dla ludzi, jeśli nie akceptujesz ich słabostek – nie bierz się za to” –
mówi. Adwokat powinien rzetelnie bronić oskarżonego – nie oceniać i nie potępiać, ale też wyznaczyć sobie granice obrony i być wiarygodnym. Ważne, by, przemawiając, nie budować celowo nastroju, nie manipulować
odbiorcami. Przypomina też, jak nieodzowna dla ludzi wymiaru sprawiedliwości powinna być nadzieja na resocjalizację przestępcy.
Krzysztof Piesiewicz (ur. 1945 w Warszawie) jest polskim prawnikiem, scenarzystą i publicystą, a w latach 1991-1993 i 1997-2011 senatorem. Jako adwokat był zaangażowany w procesy działaczy NSZZ „Solidarność”, a jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców ks. Jerzego Popiełuszki. Wieloletni członek Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Rady Etyki Mediów i Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest współautorem kilkunastu scenariuszy do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, w tym m.in.: Dekalogu, Krótkiego filmu o zabijaniu i Krótkiego filmu o miłości oraz Podwójnego życia Weroniki i trylogii Trzy kolory.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
Fot. Sławomir Kaczorek, Wikimedia Commons, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus