Rozmowa z Krystianem Lupą o spektaklu odbywa się, gdy przedstawienie gościnnie grane jest we Francji.
Reżyser opowiada o ogromnym wrażeniu, jakie wywarła na nim
książka Mistrz i Małgorzata – pozwoliła mu spojrzeć inaczej na literaturę XIX
wieku.
Stworzenie spektaklu na podstawie dzieła Michaiła Bułhakowa
było wyzwaniem, gdyż, zdaniem reżysera, to co najistotniejsze w tej powieści –
jest nieprzekładalne na teatr: „przelewanie stylistyk”, „rzesza charakterów”, „migotliwość”.
W pierwszej części przedstawienia Krystian Lupa podąża dość dokładnie za książką.
W drugiej – następuje całkowity rozkład. „Po to jest ta próba oddania się, aby
w pewnym momencie doprowadzić się do eksplozji” – tłumaczy. Reżyser, przygotowując się do wystawienia tego
tekstu, badał motywy autora, jego sposób myślenia, sytuację w momencie pisania
książki. Twierdzi, że w ten sposób
rodzi się pewna więź i intymność między autorem a współtwórcą.
Krystian Lupa (ur. 1943) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów, zajmuje się też scenografią, grafiką, jest autorem teatralnych scenariuszy i adaptacji, wykładowcą na krakowskiej PWST. Początkowo związany był z Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze, później, od 1984 roku – z Teatrem Starym w Krakowie. Wyreżyserował m.in. Lunatyków. Escha, czyli Anarchię (1995) – adaptację drugiej części powieści Austriaka Hermanna Brocha pt. Lunatycy, Braci (1988) – spektakl na podstawie Braci Karamazow Fiodora Dostojewskiego,Factory 2 (2008) – spektakl według własnego scenariusza inspirowany życiem i twórczością Andy'ego Warhola. Krystian Lupa był wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą; otrzymał m.in. nagrodę im. Konrada Swinarskiego (nagroda przyznawana przez miesięcznik „Teatr”) za reżyserię przedstawienia Marzyciele Roberta Musila w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (sezon 1987/1988), nagrodę im. Leona Schillera (1992) oraz prestiżową Europejską Nagrodę Teatralną (2009).
ilustracja: Krystian Lupa, fot. Natalia Kabanow
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus