Kebab Meister | Darek Foks | 3/4
Kebab Meister to literacki eksperyment, na który składają się dwie niezwykle oszczędne narracje: o scenarzyście, który w ramach przygotowań do filmu spotyka się z aktorką i opowieści o Generale. Kim jest Generał? Tego w zasadzie dowiadujemy się nie tyle z samej powieści, co z towarzyszących jej materiałów. Para głównych bohaterów powieści to postacie inspirowane losami Pawła Szandruka i jego żony, którzy przez wiele lat mieszkali w Skierniewicach, aż do chwili, kiedy rozdzieliła ich wojna. Szandruk, który wziął udział w wojnie obronnej w 1939 roku, lata 1940-44 spędził jako kierownik skierniewickiego kina, zaś w 1945 roku stanął na czele złożonej z Ukraińców 14. Dywizji Grenadierów SS. W ciągu zaledwie kilku lat służył pod czterema odrębnymi dowództwami, stając się niejako personifikacją skomplikowanych losów Polaków w okresie wojennej zawieruchy. Warstwa faktograficzna, na której bazował autor stanowi jedynie przyczynek do podjęcia z czytelnikiem gry, w której to właśnie odbiorca prozy Foksa staje przed zadaniem połączenia z pozoru niepowiązanych ze sobą scenek i fragmentów narracji w całość.
To jest tekst, który pokazuje zmaganie się z pojęciem historii i pojęciem powieści historycznej. Ja znalazłem historię, która była bardzo konkretna, bardzo chciałem się z nią zmierzyć, chciałem ją obudować jakimiś współczesnymi rzeczami i w pewnym momencie zacząłem z tego tekstu przeznaczonego do druku usuwać różne fragmenty [… ] Ja doszedłem do ściany w swoich rozważaniach o historii i ta książka jest tego śladem – mówił Foks w prowadzonej przez Barbarę Marcinik audycji Polskiego Radia.
W wersji radiowej słuchowiska pojawiają się fragmenty, które powstawały jako różne początki i zakończenia "papierowego" tekstu.
Warstwę dźwiękową słuchowiska opracował Michał Hoffmann. W główne role wcielili się aktorzy Rafał Mohr i Magdalena Popławska.
Darek Foks (ur. 1966) – prozaik, poeta i scenarzysta. Ukończył scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, studiował również na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Zawodowo związany z Twórczością, gdzie jest redaktorem działu prozy; wcześniej współpracował m.in. z Magazynami „Aktivist”, „Exclusiv”, oraz „Literaturą na Świecie”, gdzie w latach 1996-98 był sekretarzem redakcji. Na jego twórczość składają się zarówno tomiki poetyckie jak proza, m.in. Orcio (1998), Kebab Meister (2012) i napisana wraz ze Zbigniewem Liberą Co robi łączniczka (2006). Jest laureatem głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999) oraz Nagrody TVP Kultura (2006), był dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Jego wiersze i opowiadania zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i były publikowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Macedonii.fot. Rubin Starset, Flickr, CC BY NC SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus