Kazimierz Orłoś | Zapiski ze współczesności | 4/5
Kazimierz Orłoś, autor opozycyjnej książki Cudowna Melina
maturę zdawał w roku śmierci Stalina. Dopiero wtedy zaczęła się prawdziwa
szkoła życia: problemy z rozpoczęciem studiów, wynikające z braku
przynależności do Związku Młodzieży Polskiej, pierwsza praca, rozczarowanie
rzeczywistością zupełnie nie przylegającą do socjalistycznej propagandy:
Niby to miała być ludowa ojczyzna chłopów i robotników, PRL. Zetknąłem się z tym, że istniała przepaść między środowiskiem inżynierów, techników, którzy mieszkali w Solinie w luksusowych (jak na tamte czasy) warunkach (…) a robotników, którzy mieszkali w barakach, w bardzo prymitywnych warunkach. (…) Pamiętam taki moment, jak jadąc w ciepłym, ogrzewanym autobusie, mijaliśmy takie ciężarówki, w czasie zadymki, gdzie Ci wszyscy robotnicy byli jak ulepieni ze śniegu…
Kazimierz Orłoś (ur. 1935) – prozaik, publicysta, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy i telewizyjny, publikował także pod pseudonimem Maciej Jordan. Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Autor takich książek jak Dom pod Lutnią, Letnik z Mierzei, Przechowalnia czy Cudowna Melina. Ta ostatnia, demaskująca nadużycia aparatu władzy spowodowała objęcie pisarza podmiotowym zapisem cenzury. Członek Polskiego Pen Clubu oraz Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współpracował m.in. z „Twórczością”, „Współczesnością”, „Literaturą”, a także z podziemnymi wydawnictwami: kwartalnikiem „Zapis” i „Nowy Zapis”, „Kulturą Niezależną”, paryską „Kulturą” i londyńskim „Pulsem”, Radiem Wolna Europa oraz przede wszystkim, Programem 2 Polskiego Radia. Uhonorowany Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za Ciemne drzewa (1970), nagrodą Nowych Książek oraz Literacką nagrodą Warmii i Mazur (2006) za tom opowiadań Dziewczyna z ganku, Honorowym Wielkim Splendorem Zespołu Artystycznego Teatru Polskiego Radia (2007) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007). Prywatnie ojciec dziennikarza, Macieja Orłosia.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość poznania i zaprzyjaźnienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
ilustracja: kadr z Kazimierz Orłoś | Notacje
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus