K’akko-Fonia | Michał Moc
Kompozycja pięcioczęściowa o zróżnicowanym przebiegu
agogicznym i brzmieniowym, w ramach której orkiestra realizuje zarówno partie solowe jak i akompaniujące. Partie solowe są częściowo improwizowane – na poziomie koloru brzmienia, długości trwania
sekwencji czy natężenia środków agogicznych. Innym ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie
bandoneonu (rodzaj harmonii ręcznej), którego zastosowanie dopuszcza sam kompozytor, choć utwór został napisany z myślą
o akordeonie. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie karty płatniczej, za pomocą której akordeonista wykonuje glissando wznoszące i opadające.
Nietypowy instrument sprawia, że element ten jest zdecydowanie płynniejszy, niż gdyby go wykonać dłonią lub pięścią.
Michał Moc (ur. 1977) jest kompozytorem, akordeonistą i pedagogiem. Studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie z wyróżnieniem ukończył klasę kompozycji Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i klasę akordeonu pod kierunkiem Zbigniewa Łuca. W 2008 uzyskał tytuł doktora sztuki w specjalności kompozycja. Na jego dorobek składają się kompozycje kameralne, wokalne, wokalno-instrumentalne i orkiestrowe. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika w Krakowie (2000), Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” w Częstochowie (1999) i na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Franz Josef Reinl-Stiftung w Wiedniu i Monachium (2001). Był stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Zarządu Miasta Wrocławia i Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga. Nakładem wytwórni DUX opublikował monograficzną płytę kompozytorską Emotions (2011). Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP (2006).
Utwór powstał w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
fot. Mikael Bodner, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus