Józef Szajna | Zapiski ze współczesności | 5/10
17
sierpnia 1943 roku Józef Szajna wraz dwoma innymi więźniami postanawia podjąć
ryzykowną próbę ucieczki z obozu w Oświęcimiu. Zostają złapani, brutalnie
przesłuchani i zamknięci w nieludzko małych, ciemnych celach. Czekają na śmierć
poprzez publiczną egzekucję – cudem jednak zostają uratowani. Artysta wspomina
stan, który towarzyszył mu przy wyprowadzaniu z aresztu, gdy myślał, że jest
prowadzony na stracenie:
Ulatuje ze mnie wszystko, co nazywałbym fizyczne. Nie ma strachu, nie ma bólu, nie czuję ciężaru, nie czuję nóg, które mnie wiodą, a ja czuję się jakbym był zawieszony w próżni, w powietrzu i już nie ja własną wolą, ale jakąś siłą nadrzędną był przesuwany ku właśnie tej ostateczności.
Józef Szajna (1922–2008) – malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem, dyrektorem i dyrektorem artystycznym Teatru Ludowego w Krakowie, gdzie tworzył plastyczną warstwę przedstawień (m.in. Rewizor M. Gogola, Księżniczka Turandot C. Gozziego, Myszy i ludzie według J. Steinbecka, Dziady A. Mickiewicza). Specjalizował się w malarstwie, asamblażu i kolażu, często o tematyce przemijania i śmierci. W jego twórczości stale obecnym motywem były wspomnienia i doświadczenia wyniesione z obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
Ilustracja: DRANG NACH OSTEN DRANG NACH WESTEN, Józef Szajna, fot. Malwina Toczek
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus