Jerzy Turowicz | Głosy z przeszłości | 3/5
Trzecia część nagrania to rozważania Jerzego Turowicza na temat kształtu świata, a zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej po przemianach przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Nagranie rozmowy pochodzi z lat 90. Redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” wyraża swoje obawy o przyszłość; wypowiada się na temat integracji Polski z NATO i Unią Europejską oraz podkreśla wagę tych działań. Zwraca także uwagę na konieczność zbliżenia się do krajów zza naszej wschodniej granicy – Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Uważa, że wraz z nimi trzeba budować nowy kształt świata. Dzieli się również swoimi krytycznymi uwagami na temat krajów Europy Środkowo-Wschodniej – jego spojrzenie jest wielostronne i niepozbawione troski o przyszłość.
Jerzy Turowicz (1912-1999) był dziennikarzem i publicystą. Całe życie związany był z Krakowem. W latach 1945-1953 oraz 1956-1999 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, z którym wiązało się całe jego życie. W czasie wojny współpracował z polityczno-wojskową katolicką organizacją podziemną Unia. W latach 1960-1990 był prezesem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz honorowym przewodniczącym Rady Etyki Mediów. Został odznaczony Orderem Orła Białego.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi
możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia.
Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się
przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego
świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Jerzego
Turowicza. Materiał został zrealizowany przez Polskie Radio w 2009 roku,
w 10. rocznicę śmierci Jerzego Turowicza. Nagrana rozmowa pochodzi z
lat 90.
ilustracja: Jerzy Turowicz, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus