Jerzy Pomianowski | Zapiski ze współczesności | 3/5
Literat i tłumacz, Jerzy Pomianowski opowiada o bliskich sobie osobach na podstawie zdjęć i przedmiotów znajdujących się w jego krakowskim mieszkaniu. Przywołuje spotkanie ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem oraz wrażenia ze spektaklu Grzebanie Jerzego Jarockiego, który przedstawia potrójny portret Witkacego. Wyjaśnia również swoje relacje z Witoldem Gombrowiczem, Jerzym Markuszewskim, Anną Achmatową czy Borysem Pasternakiem. Wspomnienia przeplatane są analizą literatury, m. in. Bertolda Brechta i Marii Kuncewiczowej.
Jerzy Pomianowski (ur. 1921 w Łodzi) – prozaik, eseista, tłumacz literatury pięknej z języka rosyjskiego i niemieckiego, krytyk teatralny, scenarzysta filmowy. Publikował także pod pseudonimami Michał Kaniowski, Hanna Kostek, Dyonizy Aczkolwiek. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego (podejmował także studia medyczne w Stalingradzie). Pisał dramaty np. Faryzeusze i grzesznik czyli Dama z winogronem (1950), Doktor Antoni Czechow przyjmuje: widowisko komediowe (1965), szkice teatralne (w ramach serii Z widowni), powieści: Koniec i początek (1955), Zeznanie (1989). Przekładał na język polski dzieła takich autorów jak Michał Bułhakow, Antoni Czechow, Aleksander Sołżenicyn, Lew Tołstoj. Współpracował z tygodnikiem „Świat”, paryską „Kulturą”, „Nową Kulturą”, „PAP Polpress w Moskwie”. Członek ZPL, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN-Clubu (od 1999 członek Zarządu), SFP, prezes Polskiej Unii Pisarzy-Medyków (1967-1969). Uhonorowany wieloma nagrodami, m. in. ZAIKS-u (1989), Polskiego PEN Clubu (1990), "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa (2004) i Nagrodą im. Jerzego Giedroycia (2006), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2005) za wybitne zasługi dla współpracy między narodami Polski i Rosji oraz za działalność literacką i publicystyczną.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
ilustracja: Jerzy Pomianowski, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus