Jerzy Ficowski | Finezje literackie | 3/5
Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki, opowiada o szerokich
zainteresowaniach naukowych i artystycznych Jerzego Ficowskiego. Odczytany
zostaje także fragment poematu pisarza List
do Marca Chagalla oraz eseju Bogdan
Wojdowskiego o Ficowskim:
Jerzy Ficowski (ur. 1924 – zm. 2006) – pisarz, tłumacz, badacz polskiej kultury cygańskiej, żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego. Wydawał tomy poezji, m.in. Ołowiani żołnierze (1948), Po polsku (1955), Pismo obrazkowe (1962), Śmierć jednorożca (1981), utwory pisane prozą poetycką: Wspominki starowarszawskie (1959) i Czekanie na sen psa (1970), wielokrotnie wznawiane książki poświęcone polskim Romom (np. Cyganie na polskich drogach z 1965 roku). Tłumaczył na język polski piosenki Papuszy czy poezję Garcii Lorki (dokonywał przekładów z hiszpańskiego, cygańskiego, rosyjskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego i rumuńskiego). Jako znawca literatury Brunona Schulza opublikował Regiony wielkiej herezji. Szkice o życiu i twórczości Brunona Schulza (1967) oraz Okolice sklepów cynamonowych. Szkice, przyczynki, impresje (1986). Słynął również z umiłowania do tradycji żydowskiej, w 1986 roku otrzymał nagrodę literacką „Kacetnika” za twórczość „poświęconą ratowaniu pamięci Żydów”. Był autorem tekstów piosenek, wykonywanych przez takich artystów, jak: Anna German, Kalina Jędrusik, Jerzy Połomski, Sława Przybylska, Maryla Rodowicz czy Irena Santor. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. „Twórczością”, „Współczesnością”, „Nową kulturą” oraz „Płomykiem”. Członek Komitetu Samoobrony Społecznej KOR od 1978 roku. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiego PEN Clubu, który w 1977 roku przyznał mu nagrodę za przekłady z literatury obcej na język polski. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2004).Znakomity tłumacz Lorki, odkrywca Papuszy, od lat zasługujący na miano „posła Cyganów polskich”, obrońca ich kultury i praw. Był jednym z pierwszych w Polsce pionierów naszej obecnej wiedzy o Brunonie Schulzu, i to w okresie, kiedy nikomu jeszcze nie śniła się możliwość edycji tej przez lata całe zapomnianej prozy. Wygrzebane przez niego egzemplarze Schulza były pierwszymi, które zaczęły szeroko krążyć po Warszawie.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus