Jerzy Ficowski | Finezje literackie | 2/5
Krytyk literacki, Tadeusz Lewandowski, opowiada o Jerzym
Ficowskim jako pisarzu, ale także znawcy literatury i badaczu polskiej kultury
cygańskiej. Podobno nad swoim łóżkiem miał trzy portrety: Bolesława Leśmiana,
Brunona Schulza oraz hiszpańskiego poety Federico Garcii Lorki. W programie
zostają także przywołane nagrania archiwalne, w których zapytany o swoje
„poetyckie credo”, Jerzy Ficowski mówi:
Nie cenię wielce modnych dyskusji o poezji współczesnej, czy jeśli kto woli, nowoczesnej. Ich funkcja normatywna, mobilizująca, instruktażowa, czy wskazująca kierunki, prostująca drogi i tak dalej, i tak dalej, wydaje mi się co najmniej wątpliwa. Prawdziwa poezja nie da się przecież prowadzić instrukcjom, ani też podciągać pod jeden strychulec.
Odczytany zostaje również wiersz Bolesława Lesmiana Pszczoły w interpretacji Tadeusza Żarneckiego.
Jerzy Ficowski (ur. 1924 – zm. 2006) – pisarz, tłumacz, badacz polskiej kultury cygańskiej, żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego. Wydawał tomy poezji, m.in. Ołowiani żołnierze (1948), Po polsku (1955), Pismo obrazkowe (1962), Śmierć jednorożca (1981), utwory pisane prozą poetycką: Wspominki starowarszawskie (1959) i Czekanie na sen psa (1970), wielokrotnie wznawiane książki poświęcone polskim Romom (np. Cyganie na polskich drogach z 1965 roku). Tłumaczył na język polski piosenki Papuszy czy poezję Garcii Lorki (dokonywał przekładów z hiszpańskiego, cygańskiego, rosyjskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego i rumuńskiego). Jako znawca literatury Brunona Schulza opublikował Regiony wielkiej herezji. Szkice o życiu i twórczości Brunona Schulza (1967) oraz Okolice sklepów cynamonowych Szkice, przyczynki, impresje (1986). Słynął również z umiłowania do tradycji żydowskiej, w 1986 roku otrzymał nagrodę literacką „Kacetnika” za twórczość „poświęconą ratowaniu pamięci Żydów”. Był autorem tekstów piosenek, wykonywanych przez takich artystów, jak: Anna German, Kalina Jędrusik, Jerzy Połomski, Sława Przybylska, Maryla Rodowicz czy Irena Santor. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. „Twórczością”, „Współczesnością”, „Nową kulturą” oraz „Płomykiem”. Członek Komitetu Samoobrony Społecznej KOR od 1978 roku. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiego PEN Clubu, który w 1977 roku przyznał mu nagrodę za przekłady z literatury obcej na język polski. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2004).ilustracja: Jerzy Ficowski, fot. Włodzimierz Barchacz, mat. Narodowego Archiwum Cyfrowego
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus