Jan Józef Szczepański | Głosy z przeszłości | 1/5
W pierwszej części audycji Jan Józef Szczepański opowiada o swojej drodze do bycia pisarzem. Wspomina spotkanie z Karolem Irzykowskim i to, jak został zniechęcony przez niego do tego trudnego zawodu. Jednocześnie podkreśla, że jego rodzina była zawsze związana z literaturą – jego ciotką była Maria Kuncewiczowa, jego matka pisała wiersze, a dla ojca najciekawszą lekturą były zawsze „Wiadomości Literackie”. Pisarz wspomina czasy wojenne i tuż powojenne – kiedy to napisał swoją pierwszą powieść – Portki Odysa, ze względów politycznych wydaną dopiero po 1956 roku. Podkreśla, jakie trudności sprawiło mu wydanie pierwszej książki. Ale to właśnie dzięki niej Jan Józef Szczepański uznał, że z pisania można żyć i postanowił zająć się twórczością literacką na poważnie. W nagraniu wspomina także swoje studia – orientalistykę, które otworzyły mu okno na świat i rozbudziły w nim chęć podróżowania do najodleglejszych zakątków świata.
Jan Józef Szczepański był pisarzem, eseistą, reporterem, scenarzystą filmowym, tłumaczem i podróżnikiem. Urodził się w 1913 roku w Warszawie, zmarł w 2003 roku w Krakowie. Po wojnie związał się z „Tygodnikiem Powszechnym” (w latach 1947-1953 był członkiem redakcji). Pisał niezależnie od nacisków polityki – był ostatnim prezesem rozwiązanego przez władze stanu wojennego Związku Literatów Polskich. Wrażliwy na urodę świata i wielość kultur: rozliczne podróże opisał w serii reportaży z kilku kontynentów, był też wybitnym scenarzystą filmowym i zapalonym alpinistą.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Jana Józefa Szczepańskiego.Cykl audycji został nagrany przez Elżbietę Marcinkowską w 1999 roku i przypomniany przez Polskie Radio w 2009 z okazji 90. rocznicy urodzin pisarza.
ilustracja: Jan Józef Szczepański, fot. Eżbieta Lempp
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus