Inny świat | Gustaw Herling-Grudziński | 4/5
Radiowa interpretacja jednej z najważniejszych pozycji literatury łagrowej – czyta Mariusz Benoit.
“Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli. Ten oto zapomniany zakątek zamierzam tutaj opisać” – tym zapożyczonym od Dostojewskiego mottem rozpoczyna się wyjątkowe świadectwo życia w łagrze pióra Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Autor, który został osadzony w leżącym w okręgu smoleńskim łagrze w Jarcewie, bezpośrednio zetknął się z jednym z najbardziej wynaturzonych aspektów ustrojów totalitarnych. Przedstawiony przez Grudzińskiego obraz życia w łagrze to naturalistyczny opis skrajnej patologizacji relacji międzyludzkich, pracy w ekstremalnych warunkach, upodlenia i upadku wartości. Wydana w Londynie w 1951 roku książka (pierwsze wydanie było przekładem, wydanie tekstu w polskim oryginale miało miejsce dwa lata później) była jednym z pierwszych, i pozostaje do dziś jednym z najważniejszych, tekstów krytykujących totalitaryzm i przedstawiających walkę ludzi nie tylko o godność, ale zwyczajnie o przeżycie. Pokazuje życie zredukowane do głodu, strachu i walki o przetrwanie. Inny świat na swoje pierwsze oficjalne polskie wydanie musiał czekać aż do 1988 roku – wcześniej funkcjonował jedynie w drugim obiegu i, z konieczności, w niewielkich nakładach. Publikacja książki była dla Herlinga-Grudzińskiego ważnym, symbolicznym wydarzeniem.
Uwaga: dla wygody użytkowników NINATEKI połączyliśmy
w jednym nagraniu radiowe odcinki 13-16.
ilustracja: Gustaw Herling-Grudziński w więzieniu w Grodnie w 1940 roku, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus