Melchior Wańkowicz | Głosy z przeszłości | 4/5
W przedostatniej części cyklu Melchior Wańkowicz podsumowuje niejako swoje dzieło. Zastanawia się, co wniósł do kulturowego dziedzictwa swoimi książkami. Za główny walor swojego pisania uznaje naświetlanie omawianych spraw z wielu różnych perspektyw. Piętno pewnego relatywizmu w tej twórczości wiąże się w jego przekonaniu z miejscem urodzenia (Brama Smoleńsko-Witebska), gdzie starły się dwa wielkie obszary kulturowe: Bizancjum i Rzym, oraz dwoma odmiennymi środowiskami rodzin ze strony matki i ojca. Dostrzega później ten relatywizm w wielu ważnych momentach swojego życia.
Melchior Wańkowicz był pisarzem, dziennikarzem, reportażystą i publicystą. Urodził się w 1892 roku w Kałużycach, a zmarł w 1974 roku w Warszawie. Debiutował artykułami w prasie jeszcze pod zaborem rosyjskim. Pierwsze tomy reportaży wydał w okresie międzywojennym. Były to: W kościołach Meksyku, Szczenięce lata, Opierzona rewolucja. Podczas II wojny światowej był korespondentem wojennym przy armii Andersa. Od razu po wojnie wydał książkę Bitwa o Monte Casino. Przez wiele lat mieszkał na emigracji, do Polski powrócił w 1958 roku. W 1964 roku Wańkowicz podpisał słynny List 34, adresowany do ówczesnych władz i zawierający protest przeciwko polityce kulturalnej państwa. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii Polski.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Melchiora Wańkowicza. Nagrania pochodzą z lat 1956-1974. Materiał został przygotowany przez Bogumiłę Prządkę dla Polskiego Radia w 2009 roku.
ilustracja: Melchior Wańkowicz, fot. Władysław Miernicki, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus