Jeremi Przybora | Głosy z przeszłości | 5/5
Trudny rok 1968. Jeremi Przybora rozpoczyna swoją opowieść od musicalu Balladyna '68, wystawionego w tymże czasie przez Teatr Nieduży, a zainspirowanego poematem Juliusza Słowackiego. Wówczas musical ten doczekał się po raz pierwszy recenzji w czasopiśmie „Walka młodych”, wedle którego plugawił wartości narodowe. Rok 1968 twórca Kabaretu Starszych Panów pamięta jako trudny czas z kilku powodów, m.in. ze względu na wybuch antysemityzmu, zupełnie dla niego niezrozumiałego po doświadczeniu wojennym, stratę wielu bliskich przyjaciół i członków rodziny oraz interwencję w Czechosłowacji. Tamte wydarzenia, jak mówi, wywołały w nim przerażenie. Opowiada także o sztuce swojego autorstwa, która cudem przeszła przez sito cenzury i trafiła na ekran telewizji, a była wyrazem buntu wobec zaistniałej sytuacji. W drugiej części nagrania Jeremi Przybora wspomina Jerzego Wasowskiego. Podkreśla, jak wiele mieli ze sobą wspólnego – nie chodziło tylko o poczucie humoru, lecz także całościowe spojrzenie na świat. Przybora wskazuje także na niebywały talent swojego przyjaciela, z którego ten drugi nie do końca zdawał sobie sprawę, nazywając się po prostu zwykłym rzemieślnikiem – nigdy artystą.
Jeremi Przybora (1915-2004) – był poetą, autorem, pisarzem. Wraz z Jerzym Wasowskim stworzył Kabaret Starszych Panów (ukazywał się na antenie Telewizji Polskiej w latach 1958-1966 oraz powtórnie w 1978 roku). W Kabarecie występowało wielu wybitnych polskich aktorów, m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Bohdan Łazuka. Jeremi Przybora był twórcą Teatrzyku Eterek, cyklu audycji Divertimento oraz libretta do musicalu Piotruś Pan.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Jeremiego Przybory. W audycji wykorzystano nagrania archiwalne.
ilustracja: Jeremi Przybora, fot. PAP
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus