Jan Nowak-Jeziorański | Głosy z przeszłości | 4/5
W czwartej części audycji bohater wspomina swoje wyjazdy w charakterze kuriera do Londynu. Jego zadaniem było wówczas referowanie przedstawicielom rządu emigracyjnego sytuacji w kraju, a także przedstawianie postulatów dowódcy Armii Krajowej. Jan Nowak-Jeziorański podkreśla misyjność swojego zadania – jego rola nie ograniczała się tylko do dostarczenia poczty, lecz polegała także na tym, aby jak najpełniej przedstawić funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego. Zwraca też uwagę na trudny charakter swojej roli: jak sam twierdzi, widział jako jedyny obie strony księżyca – warszawską i londyńską. Musiał więc przekonywać zarówno rząd emigracyjny, jak i przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego, że ich ocena rzeczywistości nie jest zgodna ze stanem faktycznym. Bohater materiału wskazuje na całkowitą apolityczność swoich zadań – traktował je jako typowo żołnierskie i nie był nigdy zaangażowany w żadne stronnictwo polityczne. W nagraniu Jan Nowak-Jeziorański wspomina także swoje spotkanie z Winstonem Churchillem.
Jan Nowak-Jeziorański (1914-2005) był publicystą, politykiem, pisarzem. W czasie II wojny światowej był kurierem i emisariuszem Naczelnego Wodza i Komendanta Głównego Armii Krajowej, walczył także w powstaniu warszawskim. Po wojnie przebywał w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Był dyrektorem Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. Działał we władzach Kongresu Polonii Amerykańskiej. Był doradcą do spraw Europy Wschodniej w amerykańskim Departamencie Stanu. Do Polski powrócił w 2003 roku. Został uhonorowany m.in. Orderem Virtuti Militari, Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Walecznych.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
ilustracja: Jan Nowak-Jeziorański, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus