Jan Nowak-Jeziorański | Głosy z przeszłości | 1/5
W audycji Jan Nowak-Jeziorański opowiada o swoim dzieciństwie. Wspomina ojca, którego bardzo słabo pamięta, wychowanie w duchu patriotyzmu i katolicyzmu przez matkę i ciotkę. Mówi także o tradycjach wojskowych swojej rodziny, o przodkach, którzy służyli w wielu armiach świata. Jan Nowak-Jeziorański pamięta swoje dzieciństwo jako ubogie, ale piękne. Jego pierwsza propagująca patriotyczne wychowanie szkoła miała na niego i innych jej uczniów olbrzymi wpływ. „Kurier z Warszawy” wspomina także autorytety swojego dzieciństwa – nauczycieli, ojca swojego kolegi, marszałka Józefa Piłsudskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego. W audycji można usłyszeć także o studiach Nowaka-Jeziorańskiego w katedrze ekonomiki poznańskiego uniwersytetu i pierwszych latach asystentury – wtedy też wybucha wojna.
Jan Nowak-Jeziorański (1914-2005) był publicystą, politykiem, pisarzem. W czasie II wojny światowej był kurierem i emisariuszem Naczelnego Wodza i Komendanta Głównego Armii Krajowej, walczył także w powstaniu warszawskim. Po wojnie przebywał w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Był dyrektorem Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. Działał we władzach Kongresu Polonii Amerykańskiej. Był doradcą do spraw Europy Wschodniej w amerykańskim Departamencie Stanu. Do Polski powrócił w 2003 roku. Został uhonorowany m.in. Orderem Virtuti Militari, Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Walecznych.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
ilustracja: Jan Nowak-Jeziorański, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus