Gustaw Holoubek | Głosy z przeszłości | 3/5
W tej części cyklu Gustaw Holoubek opowiada o roli muzyki w jego życiu. Wspomina czasy, kiedy jeszcze tańczył. Jak twierdzi, rock’n’roll sprawił, że taniec stał się dla niego zbyt trudny. Najbardziej lubi słuchać klasyków. Używa porównania muzyki do literatury – żadnej z tych sztuk nie można odbierać bez odpowiedniego przygotowania. Aktor podkreśla, że najwyżej ceni sobie muzyków barokowych – za ich kunszt, niemal matematyczną precyzję w odpowiednim dobieraniu dźwięków. Uważa, że taka dbałość o formę pobudza wyobraźnię. Gustaw Holoubek w nagraniu przyznaje, że jest pełen pokory dla muzyki współczesnej, gdyż jej nie rozumie. Wyjątek pośród kompozytorów współczesnych stanowi dla niego Witold Lutosławski, którego nazywa geniuszem.
Gustaw Holoubek (1923-2008) był reżyserem, aktorem teatralnym i filmowym. Był aktorem Teatru Dramatycznego w Krakowie, Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego oraz teatrów warszawskich: Polskiego, Dramatycznego, Narodowego, Ateneum. W latach 1970-81 pełnił obowiązki Prezesa SPATIF-u, w roku 1981 został wybrany na honorowego prezesa Związku. Wykładał w PWST (obecnie AT) w Warszawie. Jedną z jego najważniejszych ról teatralnych była rola Gustawa/Konrada w Dziadach w reż. Kazimierza Dejmka w 1968 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grał w wielu filmach, m.in Pętli (1957), Pożegnaniu (1958) i Rękopisie znalezionym w Saragossie (1964) w reż. Wojciecha Jerzego Hasa, Prawie i pięści (1964) w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego czy Lawie (1989) w reż. Tadeusza Konwickiego.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Gustawa Holoubka. Wspomnienia i refleksje wybitnego aktora zostały nagrane i opracowane przez Bogumiłę Prządkę w 2008 roku.
ilustracja: Gustaw Holoubek, fot. Sławek Skonieczny, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus