Franciszek Starowieyski | Głosy z przeszłości | 4/4
W ostatniej części audycji Franciszek Starowieyski opowiada o czasach wojennych i powojennych. Wielki zamęt, hałas i szok – tak jako dziecko zapamiętał wybuch wojny. W jego wspomnieniach pojawiają się bardzo konkretne obrazy, strzępki informacji zasłyszanych wśród rozmów dorosłych, dramatyczne modlitwy w kącie pokoju. Podkreśla też, że wszechobecnym kolorem, który towarzyszył tamtym czasom była ponura szarość. Wojnę Franciszek Starowieyski nazywa jednym ze swoich końców świata – kiedy się skończyła, miał wiele różnych planów na przyszłość, ale we wszystkim towarzyszyła mu sztuka. W czasie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie spotkał się z Tadeuszem Kantorem. Jak twierdzi, właśnie to spotkanie zdecydowało o tym, kim został.
Franciszek Starowieyski (1930-2009) był polskim malarzem, grafikiem, rysownikiem i scenografem i jednym z największych kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce. W latach 1949-52 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego. Zrealizował około 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. Jego najważniejsze nagrody to: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975).
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten czteroodcinkowy cykl poświęcony jest postaci Franciszka Starowieyskiego. Materiał nagrany został w 1999 roku przez Witolda Malesę.
ilustracja: Franciszek Starowieyski, fot. Babcia Hania, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus