Głód | Sezon na Dwójkę
Goście Sezonu na Dwójkę rozmawiają o filmie Głód Steve'a McQueena. Reżyser jest równocześnie artystą wizualnym, którego prace pokazywane były w takich galeriach jak: Tate Modern, Gugenheim czy Centre Pompidou. Głód jest debiutem fabularnym McQueena.
Członkowie i pracownicy armii republikańskiej, zamknięci w więzieniu, domagają się nadania im statusu więźniów politycznych. Próbują różnych sposób, żeby wymóc realizację swoich żądań: nie noszą pasiaków, nie myją się, nie strzygą, smarują ściany cel fekaliami. Strażnicy są dla nich brutalni, stosują drastyczne metody represji, tortury. W końcu więźniowie rozpoczynają głodówkę – jeden po drugim, aż do śmierci.
Goście audycji rozmawiają o brutalności i o tym, jak dużo się zmieniło w jej postrzeganiu od czasów Mechanicznej pomarańczy Kubricka. Film pokazuje, że przemoc leży w naturze człowieka – obie strony ją stosują. Reżyser przedstawia również dwa zupełnie inne podejścia do świata – polityka i ideowca; ten drugi nie zgadza się na ustępstwa.Tytuł filmu można interpretować jako głód uznania własnych racji i godności.
Zdaniem rozmówców siłą filmu Steve’a McQueena jest to, że twórca powstrzymuje się od ocen i uproszczeń; nie staje jednoznacznie po niczyjej stronie.
Sezon na dwójkę to program z udziałem gości – ekspertów z różnych dziedzin sztuki, a także naukowców oraz krytyków. Rozmowa dotyczy aktualnych wydarzeń artystycznych, najnowszych publikacji, premier filmowych i teatralnych, istotnych twórców oraz wszelkich znaczących zjawisk w kulturze.ilustracja: fot. Christopher Walker, Flickr, CC BY NC SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus