From the fever world | Joanna Bruzdowicz-Tittel
Kompozycja Joanny Bruzdowicz została zaprezentowana podczas 23. edycji organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich festiwalu Portrety Kompozytorów w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Słowa Jehanne Dubrow pochodzą z tomu poetyckiego From the fever world, medytacji o wschodnioeuropejskiej kulturze żydowskiej pisanej z perspektywy fikcyjnej poetki jidysz, Idy Lewin. Akcja utworu ma miejsce nieistniejącym polskim miasteczku, w którym zawsze panuje zima. Podczas koncertu, Liliana Górska zaśpiewała wiersze:
Someone has seen the bird again
(Ktoś widział znowu tego ptaka)
In the fever world (W
świecie gorączki)
In the dollhouse world (W
świecie lalek)
O dearest one, o pebble
(O mój najdroższy, kamyczku w moim gardle)
Each year the chill creeps
in (Każdego roku nieprzyjemny chłód przenika)
The body is a curse (Ciało
jest przekleństwem)
Some claimed ( Ktoś
stwierdził)
In the city (W mieście)
After such modesty (Po
takiej skromności)
Little boots (Małe buciki)
Last night (Ostatnia noc)
The missing child (Zagubione
dziecko)
Wykonawcy:
Liliana Górska – mezzosopran
Tomasz Jocz – fortepian
NeoQuartet w składzie:
Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce
Paweł Kapica – skrzypce
Michał Markiewicz – altówka
Krzysztof Pawłowski – wiolonczela
Utwór dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Joanna Bruzdowicz (ur. 1943) – kompozytorka, krytyk muzyczny i publicystka. Absolwentka kompozycji (pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego) oraz klasy fortepianu (u Ireny Protasewicz i Wandy Łosakiewicz) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Koncertowała w Polsce, Belgii, Austrii i dawnej Czechosłowacji. Współzałożycielka oraz sekretarz generalny polskiej sekcji „Jeunesses Musicales”. Stypendystka Rządu Francuskiego, w latach1968 -1970 studiowała kompozycję u Nadii Boulanger, Oliviera Messiaena i Pierre’a Schaeffera oraz muzykologię pod kierunkiem Jacquesa Chailleya na Sorbonie. Była jednym z organizatorów Groupe International de Musique Electroacoustique de Paris (GIMEP). Prowadzi klasy mistrzowskie m.in. w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, na Yale University w New Haven, University of Southern California i University of California w Los Angeles, Sorbonne w Paryżu, Université de Montreal. W 1983 założyła Belgijskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. W 1996 we Francji stworzyła doroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Ceret, zaś w 2006 z jej inicjatywy powstało w Perpignan CAT.Studios, centrum produkcji i dystrybucji filmowej oraz studia nagrań muzyki filmowej. Komponuje również muzykę filmową oraz pisze scenariusze, m.in. dla telewizji niemieckiej WDR „Stahlkammer Zurich”.W 2001 została uhonorowana Orderem Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, a w grudniu 2013 roku - Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Biogram opracowany na podstawie strony Polskiego Centrum Informacji Muzycznej.ilustracja: Europeana, CC BY NC SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus