W Ziemiańskiej i Pod Picadorem | Finezje literackie | 3/4
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz poprzez wypowiedzi osób, które ich znały, cytowane fragmenty listów, komentarze krytyków i historyków. Ten cykl Finezji literackich poświęcony jest kabaretom przedwojennej Warszawy.
W przedostatnim odcinku audycji mamy okazję wysłuchać kolejnego fragmentu nagrania archiwalnego z 1973 roku, w którym Tadeusz Raabe, poeta i współzałożyciel kawiarni Pod Picadorem, opowiada o komitecie założycielskim Picadora (Raabe, Słonimski, Lechoń, Tuwim). Wspomina pierwszych autorów występujących w kawiarni, podkreślając, że wielu z nich było „niebezpiecznymi grafomanami”, co wynikało poniekąd z otwartości lokalu na „szeregowych” gości oraz zasady „wolnej trybuny”: po występach artystów Picadora na scenę mógł wejść każdy, kto chciał zaprezentować swoją twórczość. Dr Andrzej Zieniewicz, historyk literatury, mówi o przedwojennym pojmowaniu kabaretu, jego funkcji i odbiorcach oraz o literaturze kabaretowej (fragment początkowy oraz jej zakończenie wypowiedzi to powtórzenie z odcinka 2.). Stefan Knothe czyta fragment Inwektywy – tekstu autorstwa Juliana Tuwima.
ilustracja: Antoni Słonimski, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus