Uroki średniowiecza | Finezje literackie| 2/5
Średniowiecze to epoka, która w dalszym ciągu fascynuje. Nasze wyobrażenia na jego temat często więcej mają wspólnego z fantazją, baśniami i starymi legendami niż z rzeczywistością. O egzotycznym postrzeganiu średniowiecza przez współczesnych opowiada antropolog kultury Wojciech Michera. Jan Tomkowski, profesor historii literatury, mówi natomiast o bajkowości i irracjonalności w sztuce średniowiecza i o powracających nią inspiracjach w epoce dekadentyzmu oraz później, do czego w znacznym stopniu przyczyniło się wydanie słynnego dzieła Johana Huizingi Jesień średniowiecza. Wspomina również o inspirowanej średniowieczem powieści Wacława Berenta Żywe kamienie. W odcinku Marek Obertyn czyta fragmenty Powieści o róży, średniowiecznego francuskiego poematu autorstwa Wilhelma z Lorris i Jana z Meun, w przekładzie Małgorzaty Frankowskiej-Terleckiej i Teresy Giermak-Zielińskiej.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia, poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Cykl Uroki średniowiecza poświęcony jest kulturze średniowiecza oraz jej związkom z kulturą współczesnego świata.
ilustracja: anonim, Polowanie na jednorożca, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus